Reaktorová hala prvního bloku Leningradské elektrárny během opravy. Od května minulého roku je tento blok odstaven kvůli deformaci grafitového moderátoru. (Zdroj: Titan2.ru)
Reaktorová hala prvního bloku Leningradské elektrárny během opravy. Od května minulého roku je tento blok odstaven kvůli deformaci grafitového moderátoru. (Zdroj: Titan2.ru)

Společnosti Rosenergoatom a Rostechnadzor projednávají dokumentaci týkající se opětovného spuštění prvního bloku Leningradské jaderné elektrárny, který byl v květnu loňského roku odstaven kvůli opravě. Podle plánů by měl být blok znovu spuštěn do prosince letošního roku, oznámil generální ředitel Rosenergoatomu, Jevgenij Romanov.

„Skutečně jsme už přistoupili k montáži reaktoru. Spustit ho musíme do začátku listopadu. Nyní s Rostechnadzorem pracujeme na získání povolení k provozu. Jsme přesvědčeni, že blok může začít pracovat a ještě o tom musíme přesvědčit i Rostechnadzor. Spuštění tohoto bloku však bude doprovázet velký konzervatizmus, takže bude provedeno mnoho zkoušek. Celkově by nebylo špatné, kdybychom v prosinci dokončili všechny operace a blok spustili,“ řekl.

Romanov dále sdělil, že na všechny opravárensko-rekonstrukční práce na prvním bloku Leningradské jaderné elektrárny je vyhrazeno 7 miliard rublů: „Na opravu jsme vyčlenili rozpočet až 7 miliard rublů. Jestli bude oprava stát do 7 miliard rublů, bude to pro Rosatom výhodné. Zatím jsme se vešli do 5 mld. rublů.“

Podle jeho slov pracuje koncern na snížení ceny oprav pod 1 mld. rublů. Nejkonzervativnější odhady odborníků hovoří o nejméně tříletém nerušeném provozu bloku poté, co budou opravy dokončeny. Romanov vysvětlil, že použitá technologie umožňuje podobnou opravnou proceduru zopakovat.

Dále poukázal na to, že kvůli dokončení oprav prvního bloku této jaderné elektrárny bude mít koncern za rok 2013 ušlé zisky, nenaznačil ale jejich celkový objem. Doplnil, že společnost přijala řadu opatření na ‚vyrovnávání ušlých zisků‘. Tomu napomáhá i zdokonalení činnosti opravárenských firem působících na ostatních blocích.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..