Vlajka Mezinárodní agentury pro atomovou energii. (Zdroj: Wikipedia.org)
Vlajka Mezinárodní agentury pro atomovou energii. (Zdroj: Wikipedia.org)

Podle posledních odhadů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) bude světová produkce jaderné energie vzrůstat do roku 2030 poněkud pomaleji, než se předpokládalo před rokem.

Nově vydaná zpráva s názvem Odhad produkce energií, elektrické a jaderné energie do roku 2050 (anglicky Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates for the Period up to 2050), obsahuje spodní i horní odhady produkce energie, elektřiny a jádra pro následující roky. Podle „spodního“ scénáře se předpokládá, že instalovaný výkon jaderných elektráren vzroste z 373 GWe v roce 2012 na 435 GWe v roce 2030. Naopak horní odhad předpokládá dosažení 722 GWe vyrobené jaderné energie v roce 2030. Avšak oba odhady jsou v porovnání s odhadem z roku 2012 o 20 GWe níže. „Letošní pokles je menší než ve dvou předešlých letech“, poznamenala agentura MAAE.

Očekávaný růst je největší ve východní Asii, včetně Číny a Jižní Korey, kde je předpovídán vzrůst regionálního instalovaného výkonu z 83 GWe na konci roku 2012 na 147 GWe v roce 2030 ve “spodním“ scénáři a 268 GWe v „horním“ scénáři. Růst je očekáván ve všech regionech světa v „horním“ scénáři, i když celkový instalovaný výkon jaderných elektráren v západní Evropě by mohl klesnout ze 114 GWe v roce 2012 na 68 GWe v roce 2030 ve „spodním“ scénáři. Dle spodního odhadu je také možný slabý pokles množství jaderné energie v Severní Americe.

Hodnoty jsou založeny na aktuálních statistických údajích agentury MAAE, s odhady množství jaderné energie všech zemí, které zpracovávala skupina expertů pomocí analýzy zdola nahoru. Bylo přihlédnuto ke všem prodloužením licencí k provozu, plánovaným odstávkám i možným výstavbám. Konzervativní „spodní“ scénář předpokládá pokračování současných trendů a pár neočekávaných změn politiky. Optimističtější „horní“ scénář předpokládá, že současná finanční a ekonomické krize budou relativně brzy překonány a světovým politikám se podaří zmírnit klimatické změny. Oba scénáře jsou možné a technicky realizovatelné, zastává názor agentura MAAE.

Agentura MAAE si všímá vlivu nízké úrovně cen zemního plynu a propagace obnovitelných zdrojů energie v některých energetikách vyspělých zemí, která zatím trvá krátkou dobu, na růst jaderného sektoru. Nízká cena plynu je způsobena částečně nízkou poptávkou jako výsledek stavu ekonomiky. „Probíhající finanční krize přináší výzvy pro zásadní projekty jako je jaderná energetika,“ prohlásila agentura.

V dlouhodobém horizontu agentura MAAE očekává, že jaderná energie bude hrát důležitou roli v energetickém mixu díky růstu populace a nárůstu spotřeby elektrické energie v rozvojových zemích, dále vlivem klimatických změn, bezpečností dodávek energií a vlivem proměnlivosti cen ostatních druhů paliv.

Nicméně agentura MAAE varovala, že pokračující změny a politické reakce jsou po havárii ve Fukušimě stále ve vývoji. „V posledním roce dokončilo mnoho zemí své bezpečnostní audity v oblasti jaderné energetiky, zavádějí vyšší kvalitu s respektem k rozvoji jaderné energie,“ dodala agentura.

A dodala: „Výsledkem těchto revizí, modifikací bezpečnosti reaktorů a v některých případech dokonce ukončení provozu reaktorů je očekávaná větší důvěra v jadernou energetiku jako bezpečného zdroje energie.“

Zdroj:World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..