Sashi Davies ze společnosti Extract Resources prezentuje zprávu organizace WNA.  (Zdroj: World-nuclear-news.org)
Sashi Davies ze společnosti Extract Resources prezentuje zprávu organizace WNA.
(Zdroj: World-nuclear-news.org)

Celkový světový instalovaný výkon jaderných elektráren bude i nadále růst a dodávky uranu by podle předpovědi obsažené v poslední zprávě World Nuclear Association (WNA) o trhu s jaderným palivem měly být v několika následujících letech dostačující. Zpráva byla vydána 12. září na Ročním sympóziu pořádaném organizací WNA v Londýně.

Ve zprávě s názvem Globální trh s jadernými palivy: Nabídka a poptávka 2013 – 2030 (zpráva je k dohledání jako The Global Nuclear Fuel Market: Supply and Demand 2013 – 2030) očekává WNA výrazný růst poptávky po uranu až do roku 2030, což povede k intenzivní potřebě hledat další zdroje jaderného paliva. Podle nejoptimističtějšího scénáře WNA (o kterém mluví jako o horním odhadu) dosáhne do roku 2030 poptávka po uranu 119 000 tU ze současné hodnoty 62 000 tU a podle referenčního scénáře 97 000 tU. Za předpokladu, že provoz všech uranových dolů, které právě vznikají, bude zahájen tak, jak je plánováno, dospěla zpráva k závěru, že trh s uranem by měl být adekvátně zásobován až do roku 2025.Po tomto roce bude třeba, aby začaly fungovat další doly.

Ve srovnání s předchozím vydáním zprávy Globální trh s jadernými palivy z roku 2011, jsou požadavky na množství uranu do roku 2030 výrazně nižší v případě horního i referenčního odhadu, ale spodní odhad (59 000 tU v roce 2030 v předchozím vydání) se celkově změnil pouze málo. Navzdory nižší rychlosti růstu i nadále jaderný sektor poroste rychleji než kdykoli od roku 1990. Povede to k intenzivní potřebě hledat další zdroje uranu.

Zprávu představili Jim Nevling ze společnosti Exelon a Sashi Davies ze společnosti Extract Resources, jménem redakční komise WNA.

Ačkoli je dodávka uranu nastavena tak, aby vyhověla požadavkům, začne se po roce 2017 objevovat mezera mezi poptávkou a nabídkou konverzních služeb. Konverze je nezbytnou součástí palivového cyklu, během níž je uran po vytěžení a rozemletí přeměněn na hexafluorid uranu, což je forma uranu, která může být v další fázi výroby jaderného paliva obohacena. Sashi Davies z Extract Resources, která jménem redakční komise WNA tuto zprávu spoluprezentovala, vysvětlila, že podle odhadu běží nyní konverzní továrny na 70 % své kapacity. Aby dostály požadavkům, budou muset po roce 2017 pracovat na větší výkon. Zpráva poznamenává, že pouhý běh současných továren na plný výkon nebude dlouhodobě dostačovat a bude potřeba kapacitu rozšířit či prodloužit funkčnost současných zařízení, aby byla zajištěna potřebná dodávka hexafluoridu uranu.

Nižší předpokládaná rychlost růstu jaderného sektoru v poslední zprávě o trhu organizace WNA (ve srovnání s vydáním z roku 2011) odráží to, že v současnosti a v budoucnu budou muset společnosti spouštějící nové jaderné elektrárny čelit čím dál větším výzvám. Tyto výzvy jsou nejen následkem toho, že po havárii ve Fukušimě požaduje veřejnost po tomto průmyslovém odvětví, aby prokázalo vyšší úroveň bezpečnosti, ale také potřeby vyrovnat se se silnější konkurencí ze strany alternativních výrobních technologií, a to v časech očekávaného mírnějšího nárůstu poptávky po energii.

Druhý prezentující, Jim Nevling z Exelonu, vysvětlil, že ačkoli je rychlost růstu nižší než podle předchozího vydání, tak celkový předpokládaný 70% nárůst by byl v jakémkoli jiném průmyslovém odvětví vnímán jako dobrý. „Stále je to poměrně pozitivní výhled,“ uvedl.

V referenčním scénáři zprávy se předpokládá nárůst celosvětového instalovaného výkonu jaderných elektráren z dnešních 334 GWe na 574 GWe do roku 2030, což znamená roční nárůst o 3 %. Výpočet zahrnuje předpokládaný rozvrh znovuotevření japonských reaktorů, které nejsou zahrnuty v celkové kapacitě v roce 2013. Optimističtější horní scénář počítá s 4,2% rychlostí nárůstu, takže celková produkce jaderné energie dosáhne 700 GWe v roce 2030, zatímco nižší scénář předpokládá nulový nárůst, kdy by jaderná kapacita činila 341 GWe v roce 2030.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..