Pohled na lokalitu Čchin-šan (Qinshan), která je domovem již sedmi pracujících jaderných reaktorů a další mají vzniknout v rozkopaném kopci. (Zdroj: Chinadaily.com.cn)
Pohled na lokalitu Čchin-šan (Qinshan), která je domovem již sedmi pracujících jaderných reaktorů a další mají vzniknout v rozkopaném kopci. (Zdroj: Chinadaily.com.cn)

Tento týden byl pomocí jeřábu umístěn motor pohánějící hlavní cirkulační čerpadlo reaktoru CPR-1000 pro první blok jaderné elektrárny Fang-ťia-šan (Fangjiashan), jejíž výstavba se blíží dokončení.

Fang-ťia-šan leží v čínské východní provincii Če-ťien (Zhejian) v sousedství již fungujících jaderných elektráren Čchin-šan (Qinshan) I, II a III, mezi nimiž můžeme napočítat v provozu již sedm reaktorů. Pokud vše půjde podle plánu, přidá k nim jaderná elektrárna Fang-ťia-šan koncem roku jeden navíc a za dalších deset měsíců druhý.

Motor byl vyroben rakouskou firmou Andritz ve spolupráci s čínskou skupinou Harbin Electric Group a bude pohánět hlavní cirkulační čerpadlo, které zajišťuje oběh chladicí vody primárním okruhem. Teplo z tohoto okruhu je parogenerátory odváděno do sekundárního okruhu, který pohání turbíny a generátory elektrické energie. Primární okruh se skládá ze tří smyček, každá z nich má hlavní čerpadlo a příslušný motor, který ho pohání.

O umísťování prvního motoru podotkl provozovatel této jaderné elektrárny, společnost China National Nuclear Corporation, že země se zajímala o nejlepší světové technologie se záměrem zvládnout jejich výrobu v domácím prostředí. V prvním jaderném reaktoru postaveném v Číně bylo použito pouze kolem 1 % domácích dílů, ale údaj pro současné projekty se pohybuje kolem 90 %. Čtyři reaktory CPR-1000 jsou již spuštěny a dalších je 17 ve výstavbě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..