Jaderná elektrárna Vermont Yankee s jedním varným reaktorem o výkonu 600 MWe. (Zdroj: Nuclear-news.net)
Jaderná elektrárna Vermont Yankee s jedním varným reaktorem o výkonu 600 MWe. (Zdroj: Nuclear-news.net)

Společnost Entergy oznámila, že koncem příštího roku přestane jaderná elektrárna Vermont Yankee vyrábět elektrickou energii a poté bude vyřazena z provozu. Pokračování provozu této jaderné elektrárny by podle společnosti nebylo ziskové.

Společnost Entergy očekává odstavení jaderné elektrárny Vermont Yankee ve 4. kvartále roku 2014, přičemž přesný datum není stále stanoven. Elektrárna má jeden varný reaktor o výkonu 600 MWe, který byl spuštěn v listopadu 1972 a dodává téměř tři čtvrtiny spotřeby elektřiny státu Vermont v USA.

Společnost přisuzuje rozhodnutí o uzavření této elektrárny mnoha faktorům, včetně vysokých nákladů na provoz jedno reaktorové elektrárny. Entergy, která investovala od roku 2002 do provozu elektrárny Vermont Yankee více než 400 milionů dolarů, poznamenala, že finanční dopad přibývajících regulačních nařízení představuje v současných tržních podmínkách složité problémy pro malé elektrárny.

Navíc trvale nízké ceny zemního plynu ovlivnily rentabilitu provozu této elektrárny. Defekty ve struktuře velkoobchodního trhu uměle vytváří nízké ceny energií a náklady na MW instalovaného výkonu v této lokalitě a nezajišťují adekvátní kompenzaci provozovatelům jaderných elektráren za to, že přinášejí výhody diverzifikace energetiky.

Entergy řekla, že se očekávaný provozní zisk jaderné elektrárny Vermont Yankeev roce 2013 pohyboval kolem hranice rentability a už po několik let má klesající trend. V průběhu procesu uzavírání této elektrárny společnost očekává vzestup příjmů celkově na 150 až 200 milionů dolarů do roku 2017 a samotné vyřazování elektrárny z provozu si vyžádá náklady kolem 181 milionů dolarů ve 3. kvartále roku 2013.

Od toho, že společnost Entergy oznámila uzavření této jaderné elektrárny nyní, si slibuje, že bude moci náležitě a pečlivě naplánovat bezpečné a řádné ukončení jejího provozu. Ihned po zastavení výroby energie bude z reaktoru vyjmuto palivo a bude zařazen do fáze programu odstavení z provozu SAFSTOR (SAFe STORage – jeden ze způsobů zastavení provozu jaderné elektrárny používaný v USA, který je prováděný pod dohledem tamního regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC), což je nezávislá vládní agentura – pozn. Atominfo.cz), ve kterém je elektrárna udržována a monitorována. Její dekontaminace a demontáž bude provedena později.

Za předpokladu, že k uzavření elektrárny Vermont Yankee dojde na konci roku 2014, by bylo potřeba 566 milionů dolarů na její odstavení z provozu, oznámila společnost Entergy. K tomuto účelu již bylo vyhrazeno 583 milionů dolarů, nepočítaje 40 milionovou záruku, kterou požadoval úřad NRC po přezkoumání úrovně financování procesu odstavení z provozu z roku 2009.

Přibližně 630 současných zaměstnanců jaderné elektrárny Vermont Yankee byli získáni ze společnosti Vermont Yankee Nuclear Power Corporation v roce 2002. „Počet zaměstnanců se bude měnit a bude redukován tak, jak bude elektrárna procházet různými stádii vyřazení z provozu.

Předseda a výkonný ředitel společnosti Entergy, Leo Denault, řekl: „Je to pro nás bolestná a extrémně těžká výzva. Uzavření jaderné elektrárny podle tohoto plánu nebylo rozhodně tou možností, ve kterou jsme doufali, ale velmi neradi jsme došli k závěru, že za těchto podmínek je to pro nás vhodný krok,“ dodal.

Denault upozornil, že „Společnost Entergy zůstává oddaná jaderné energii jako důležité dlouhodobé součásti svého výrobního portfolia. Jaderná energie je bezpečná, spolehlivá, neprodukuje oxid uhličitý a přispívá k diverzifikaci zdrojů energie a energetické bezpečnosti jakožto část vyváženého energetického portfolia.“

Kromě Vermont Yankee provozuje společnost Entergy jedenáct dalších jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem téměř 9400 MWe. Momentálně nemáme plány ukončit provoz žádného dalšího reaktoru, prohlásila společnost.

Prezident a výkonný ředitel Nuclear Energy Institute (NEI) ve Washingtonu, Marvin Fertel, komentoval uzavření slovy: „Je to další důkaz, že volný trh musí být vhodně koncipován tak, aby spolehlivě zajišťoval dlouhotrvající objem výroby energií a poskytoval přiměřené příjmy společnostem, zabývajícím se výrobou elektrické energie a jejím prodejem.“

Právní bitva kvůli licenci

Platnost provozní licence JE Vermont Yankee končila 21. března 2012, ale v lednu 2006 podala společnost Entergy žádost u NRC o prodloužení licence o 20 let, tedy do března 2032. V březnu 2011 prohlásila NRC, že by tuto provozní licenci prodloužila o dalších 20 let.

Avšak stát Vermont, který se jako jediný z amerických států domáhá svého práva vyjádřit se k obnovení licencí svých jaderných elektráren, se V lednu 2010 vyjádřil ve volbách poměrem hlasů 26 ku 4 proti prodloužení licence jaderné elektrárny Vermont Yankee.

Následně společnost Entergy podala žalobu proti státu Vermont, zpochybňující právo státu tvořit zákony bezpečnosti a ekonomického využití jaderné elektrárny. Okresní soud rozhodl v lednu 2012 ve prospěch společnosti a uvolnil cestu k prodloužení provozu JE.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..