Pohled na všech sedm varných reaktorů jaderné elektrárny Kašiwazaki-Kariwa (angl. Kashiwazaki-Kariwa). (Zdroj: Wano.info)
Pohled na všech sedm varných reaktorů jaderné elektrárny Kašiwazaki-Kariwa (angl. Kashiwazaki-Kariwa). (Zdroj: Wano.info)

Japonská energetická společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) může požádat o obnovení provozu v největší jaderné elektrárně na světě. Svolení jí dnes dal představitel místní samosprávy, který s tímto krokem doposud váhal. TEPCO se tak podle agentury Reuters o něco přiblížila obnovení svých aktivit po jaderné havárii v elektrárně Fukušima před více než dvěma lety.

TEPCO může požádat o bezpečnostní kontrolu pro elektrárnu Kašiwazaki-Kariwa, která se nachází na západě Japonska. Na nový japonský regulační úřad pro jadernou energetiku se kvůli tomu chce obrátit v pátek. Konkrétně bude žádat o povolení obnovit provoz ve dvou ze sedmi reaktorů v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa asi 300 kilometrů severozápadně od Tokia. Společnosti to umožnil souhlas guvernéra prefektury Niigata. Svolení od národního regulačního úřadu ale není jisté. Rozhodnutí může přijít za několik měsíců.

Japonsko po katastrofálním zemětřesení z března 2011 a související jaderné havárii v elektrárně Fukušima, kterou také provozuje TEPCO, uzavřelo všech 50 svých jaderných reaktorů. Loni úřady obnovily provoz ve dvou jednotkách. Nedávno však byly znovu uzavřeny. Japonsko se tak opět ocitlo bez jaderné energie, což se stalo potřetí od roku 1970.

Uzavření jaderných elektráren donutilo ostrovní zemi dovážet energie ze zahraničí. Bilance zahraničního obchodu Japonska je 14 měsíců v deficitu, což je nejdéle za víc než 30 let. TEPCO také nadále řeší problémy s únikem radioaktivní vody z poničené Fukušimy.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..