Francouzský předseda vlády Jean-Marc Ayrault hovořící během konference o životním prostředí. (Zdroj: Rtl.fr)
Francouzský předseda vlády Jean-Marc Ayrault hovořící během konference o životním prostředí. (Zdroj: Rtl.fr)

Francouzský předseda vlády Jean-Marc Ayrault prohlásil, že celkový finanční výnos produkovaný provozovanými francouzskými jadernými elektrárnami bude vyčleněn na financování změny energetického mixu země, který bude nově obsahovat větší zastoupení obnovitelných zdrojů.

V posledních 12 měsících Francie vypracovala plány pro tzv. energetickou proměnu, a to pomocí celonárodní debaty, které se účastnilo více než 170 000 lidí v regionálních debatách a další celkem 1200 písemnými příspěvky přes internet. Během konference o životním prostředí vyzdvihl pan Ayrault veřejnou debatu za to, že poprvé byla otevřená se všemi aspekty francouzské energetické politiky. „Žádné téma, včetně jaderné energie a břidlicového plynu nebylo vyloučeno,“ podotkl.

Současně s ambiciozními plány na redukci spotřeby energie představuje proměna energetiky změny energetického mixu Francie, který byl od 70. let založen především na jaderné energii. Úvodem dvoudenní konference zopakoval francouzský prezident, Francois Hollande, svůj volební projev z roku 2012, čímž připravil půdu novému zákonu o snížení podílu výroby energie z jádra na 50% do roku 2025 a uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim do konce roku 2016.

V závěrečné řeči konference Ayrault poznamenal, že nastavením kurzu k poklesu podílu výroby energie z jádra na 50% – ze současných více než 75% – by znamenalo, že by Francie potřebovala významně rozvinout své obnovitelné zdroje energie. A dodal, že v současnosti Francie utratí 4 miliardy eur (cca 103 miliard Kč) ročně za financování rozvoje obnovitelných zdrojů energie a 1 miliardu eur (cca 25,8 miliard Kč) za opatření ke zvýšení energetické efektivity. To bude navýšeno o novou daň ze spotřeby paliv v očekávané výši 1 miliardy eur ročně do roku 2016 a nespecifikovaný podíl ze zisku francouzských jaderných elektráren.

Daň ze spotřeby paliv, odkazující na tzv. „klimatický příspěvek“, bude platit na benzín, naftu, uhlí, ropu, plyn a těžká paliva a bude zavedena podle energetického a finančního zákona na rok 2014, který má být představen koncem září.

Předseda vlády Ayrault detailně nerozvedl, jaký bude v budoucnu příspěvek jádra, než že přislíbil „mobilizovat finanční zisk“ z existujících jaderných elektráren za současného zaručení maximální bezpečnosti a pokračování dodávek. Všechny tyto finanční zdroje by měly být předmětem jednání vlády o zákonu o proměně energetiky, dodal Ayrault.

Závěrem této fáze debaty bylo zadáno ministru energetiky, udržitelného rozvoje a ekologie, Philippe Martinovi, zpracovat návrh zákona o proměně energetiky, představit jej na jaře roku 2014 a předložit ke schválení na konci roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..