Alí Akbar Sálehí, bývalý íránský ministr zahraničí a zatím krátkou dobu současný ředitel Atomic Energy Organization of Iran. (Zdroj: Presstv.ir)
Alí Akbar Sálehí, bývalý íránský ministr zahraničí a zatím krátkou dobu současný ředitel Atomic Energy Organization of Iran. (Zdroj: Presstv.ir)

Íránská neoficiální tisková agentura Mehr News Agency s odvoláním na íránského ministra zahraničí Alí Akbar Sálehího oznámila, že Írán má v úmyslu brzy podepsat dohodu s Ruskem o výstavbě nové jaderné elektrárny.

„Írán vedl konzultace s ruskou stranou a brzy bude podepsána vzájemná dohoda o výstavbě nové jaderné elektrárny“, citovala agentura ministra Sálehího.

Íránský ministr zahraničí prohlásil, že Írán potřebuje jadernou energii pro výrobu elektrické energie a pro lékařské účely.

Nově zvolený íránský prezident Hasan Rúhání na první tiskové konferenci po své inauguraci prohlásil, že Írán by chtěl pokračovat v jednáních s Ruskem o rozvoji jaderné energetiky v zemi.

Írán potřebuje produkovat 20 000 MW jaderné energie, plánuje postavit nové jaderné elektrárny a pokračovat ve spolupráci v této oblasti, přesněji s Ruskem, prohlásil Rúhání.

Tiskový mluvčí ruského parlamentu, Sergej Naryškin, řekl 4. srpna během návštěvy Rouháního inaugurace, že Rusko doufá po zářijovém plném uvedení jaderné elektrárny Búšehr do provozu v další konzultace ve věci rozšiřující se spolupráce civilního využití jaderné energie Íránem.

Západní země podezřívají Írán z použití jaderného programu k vývoji jaderných zbraní, ale Írán toto tvrzení trvale odmítá. Teherán se domáhá potřeby jaderné technologie k výrobě elektrické energie, přestože vlastní jednu z největších zásob ropy a plynu na světě.

Výstavba jaderné elektrárny Búšehr, která začala v roce 1970, byla sužována zpožděními. V roce 1998 Rusko podepsalo úvěr s Teheránem o objemu miliardy dolarů k dostavbě této jaderné elektrárny.

Íránský ministr zahraničí v únoru oznámil, že Teherán očekává začátek společných prací s Ruskem na druhém bloku jaderné elektrárny Búšehr.

„Doufáme, že začneme stavět druhý reaktor s ruskými kolegy“, prohlásil před novináři na tiskové konferenci.

Sálehí řekl, že Rusko je preferovaným partnerem pro výstavbu druhé íránské jaderné elektrárny, oznámila místní média.

Spuštění jaderné elektrárny Búšehr v srpnu 2010 přimělo Izrael a další země k vyjádření obavy, že reaktor by mohl pomoci Íránu vyrobit jadernou bombu. Teherán tato obvinění odmítá s tvrzením, že zařízení je používáno pouze pro mírové účely.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..