Hasan Rouhání, který od srpna tohoto roku zastává funkci íránského prezidenta. (Zdroj: Atlanticsentinel.com)
Hasan Rouhání, který od srpna tohoto roku zastává funkci íránského prezidenta. (Zdroj: Atlanticsentinel.com)

Prohlášení prezidenta Íránu, Hasana Rouháního, na New Yorských jednáních o připravenosti země začít rozhovory o jaderném programu a také uznání holocaustu jako historického faktu naznačují změnu postoje Íránu, předpokládají experti dotázaní agenturou RIA Novosti.

Někteří z nich se však domnívají, že změna postoje Íránu je pouze předstíraná a Teherán pouze protahuje čas, než vyrobí jadernou zbraň.

Perestrojka nebo diplomatická hra?

„Myslím si, že to jsou reálné změny názorů Íránu ve vnímání místa země ve světě a v regionu… Upřímně – v Íránu začala perestrojka. A tato perestrojka není vyvolána přáním nějakých jednotlivých politiků, ale je to přirozený proces vývoje jak společnosti, tak země“, považuje hlavní vědecký spolupracovník Institutu orientalistiky Ruské akademie věd (RAN) a specialista RSMD (Ruský výbor pro mezinárodní vztahy), Vladimír Sažin.

Profesorka katedry orientalistiky Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů Ministerstva zahraničních věcí Ruska (MGIMO MID), specialista RMSD, Irina Zvjagelská, souhlasí s názorem, že jde o reálné změny, ale dle jejího názoru nejde o perestrojku.

„Domnívám se, že jde o reálný obrat v dění, ale zároveň to není důkaz o nějaké seriózní změně orientace režimu v Íránu nebo obecně o nějaké seriózní změně ve vnitřní a vnější politice tohoto státu“, dodala.

Prezident Institutu Blízkého východu, Jevgenij Satanovský, zcela pochybuje o upřímnosti Íránu a vyjádřil názor: „Írán byl vždy připraven k rozhovorům o jaderném programu… Bude se jich účastnit s otevřenou náručí a myslí, dokud se nedostane do jaderného klubu.“

Brzy začnou rozhovory, Írán je připraven ustoupit

„Brzy by měly začít rozhovory, problém je už řešen ze všech stran… Je pouze otázkou kdy a kde, to musí být rozhodnuto v nejbližší době, protože v problematice jsou zainteresovány všechny strany“, prohlásil Sažin.

Dle názoru tohoto odborníka to, že Írán vyhlásil připravenost vést dvoustranné rozhovory s USA, je velký posun.

„Myslím si, že Írán půjde bezpochyby cestou kompromisu. Ovšem nabízí se otázka, kde je červená linie, kterou Írán nepřekročí na své cestě za jaderným programem“, dodal.

Sažin dále prohlásil, že hlavní náplní rozhovorů bude otázka 20% uranu, který, dle jeho názoru, země nepotřebuje. Proto Teherán může přistoupit na kompromis a ukončit obohacování uranu do této úrovně.

„Nikdo není proti, aby Írán obohacoval uran do 5%… Hlavním cílem oponentů Íránu, včetně Ruska a Číny, je splnění požadavků Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a Rady bezpečnosti OSN“, zakončil expert.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..