Místo pro novou finskou JE, na snímku je návrh s francouzským reaktorem EPR. Zdroj: World Nuclear News
Místo pro novou finskou JE, na snímku je návrh s francouzským reaktorem EPR. Zdroj: World Nuclear News

 

Finská společnost pro jadernou energetiku Fennovoima a Rusatom Overseas, dceřiná společnost Státní korporace Rosatom, se shodly na podmínkách přijetí investičního rozhodnutí a podpisu kontraktu na výstavbu jaderné elektrárny do konce roku 2013.

Vlastníky společnosti Fennovoima je 60 průmyslových, obchodních a energetických podniků z celého Finska. Fennovoima v roce 2011 vybrala oblast Pyhäjoki jako potenciální místo pro výstavbu nové jaderné elektrárny. V lednu 2012 dostala společnost nabídky na výstavbu jaderné elektrárny od firem Areva a Toshiba. Jednání trvala rok a poslední změny byly do nabídek zaneseny v lednu 2013. V důsledku celkového hodnocení se v únoru stejného roku Rada ředitelů Fennovoimy rozhodla proces dosavadních jednání přerušit a zahájit přímé rozhovory se společností Тоshiba. Zároveň se rada rozhodla přistoupit k novému hodnocení smysluplnosti výstavby reaktoru o středním výkonu. Následně Fennovoima oznámila, že začala jednat s akciovou společností Rusatom Overseas.

Výsledkem jednání s Rusatom Overseas je návrh společnosti Fennovoima vlastním akcionářům, aby podpořili projekt JE, která podle časového plánu odsouhlaseného s Rosatomem začne vyrábět elektrickou energii v roce 2024.

Konečné rozhodnutí o návrhu musí 60 finských akcionářů společnosti Fennovoima přijmout do konce října 2013. Bude-li návrh schválen, podepíší Rosatom a Fennovoima kontrakt na výstavbu JE Hanhikivi 1. Zároveň obě společnosti schválí detailní časový plán projektu, mechanismy financování a podíl Rosatomu jako akcionáře ve výši 34 procent. Poté bude projekt předložen finskému národnímu jadernému regulátorovi STUK.

Rosatom předkládá k posouzení akcionářům společnosti Fennovoima projekt JE-2006 s reaktorem VVER inovovaný se zohledněním postfukušimských bezpečnostních kritérií. Jde o projekt, který je zatím nejnovějším stupněm vývojového řetězce reaktorů VVER, které jsou v provozu už dlouhá léta. Daný projekt odpovídá mezinárodním normám IAEA a EUR a bude přizpůsoben finským bezpečnostním požadavkům. Ve Finsku kromě toho již několik desetiletí bezproblémově fungují dva bloky VVER-440 na JE Loviisa. Rosatom má v současnosti zakázky na výstavbu bloků JE-2006 jak v zahraničí, tak i v Rusku.

Jaderná elektrárna Hanhikivi 1 společnosti Fennovoima bude vybudována v Pyhäjoki, v oblasti Pohjanmaa na západním pobřeží Finska. Stavební pozemek byl vybrán v roce 2011 na základě dlouholetých průzkumů.

Od roku 2008 prováděla Fennovoima průzkumy veřejného mínění v Pyhäjoki a přilehlých oblastech. Jejich záměrem bylo zjistit procento obyvatel, kteří vyjádřili projektu podporu. Dále výzkum zjišťoval, o jaké konkrétní informace týkající se projektu mají místní lidé zájem. Z výsledků vyplynulo, že projekt se těší stabilní podpoře. Poslední výzkumy veřejného mínění, provedené v srpnu, ukázaly, že výstavbu elektrárny podporuje 67 procent obyvatel Pyhäjoki a 65 procent obyvatel přilehlých oblastí.

Rusatom Overseas je dceřiná společnost Státní korporace Rosatom, která byla založena s cílem podpory prosazení technologií ruské jaderné energetiky na světových trzích. 

Rusatom Overseas vystupuje jednak v roli integrátora komplexních nabídek Státní korporace Rosatom ve sféře výstavby jaderných elektráren, jednak se soustřeďuje na prosazování technologií Rosatomu v oblastech jako je tradiční a alternativní energetika, případně radiační technologie. Kromě toho společnost Rusatom Overseas vytváří sítě marketingových kanceláří Státní korporace Rosatom po celém světě.

Státní korporace pro jadernou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, vědeckých organizací a institucí, mezi něž spadají všechny civilní společnosti zabývající se jadernou energetikou v Rusku, vědecko-výzkumné ústavy a jediná flotila ledoborců na světě. Státní korporace Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 28 bloků jaderných elektráren, z nichž 19 staví za hranicemi Ruska.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..