Společnost Fennovoima Oy zahájila proces vyhodnocení vlivu na životní prostředí (VVŽP) s ohledem na výstavbu reaktoru VVER-1200. 17. září předala Fennovoima podle projektu Rosatomu finskému Ministerstvu práce a hospodářství program přípravy tohoto projektu.

Začátkem září předalo vedení Fennovoimy majitelům akcií projekt dohody se státní korporací Rosatom o výstavbě energobloku s reaktorem VVER-1200 v rámci projektu plánované jaderné elektrárny Hanhikivi .

Majitelé finské společnosti Fennovoima, která zahrnuje 60 finských podniků, mají do konce října schválit investiční záměr o budoucí účasti v projektu.

Ministr ekonomiky Finska Jan Vapaavuori přivítal spolupráci mezi podnikem Fennovoima Oy a státní korporací Rosatom.

K podpisu smlouvy o výstavbě jaderného bloku pro finskou Jadernou elektrárnu Hanhikivi-1 se společností Fennovoima má dojít do konce letošního roku. Navíc probíhají jednání ohledně získání 34 procentního podílu ve Fennovoimě společností Rosatom.

Ruský reaktor o výkonu 1200 MW vyhovuje potřebám vlastníků Fennovoimy a model realizace nabídnutý společností Rusatom Overseas, stejně tak jako celková nabídka, jsou pro projekt Fennovoimy vhodným řešením.

Jaderná elektrárna s tlakovodním reaktorem AES-2006, kterou nabízí Rosatom, je nejnovějším evolučním řešením elektráren typu VVER. Elektrárna odpovídá požadavkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii i požadavkům EUR pro evropské energetické společnosti. Navíc bude ještě upravena tak, aby mohla získat licenci také podle finských bezpečnostních norem. Ve finském městě Loviisa jsou již několik desítek let bezpečně provozovány dva bloky typu VVER-440.

V současné době má Rosatom další objednávky na výstavbu elektráren typu AES-2006 v zahraničí. Společnost staví tytéž bloky také v Ruské federaci.

Přímá jednání s Rusatom Overseas začala v dubnu letošního roku. Od února 2013 probíhají jednání také s Toshibou, avšak od nynějška se Fennovoima soustředí na jednání pouze se společností Rusatom Overseas.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..