Modul primárního okruhu reaktoru SVBR-100 (zdroj: http://www.akmeengineering.com)
Modul primárního okruhu reaktoru SVBR-100 – jedné z nadějí pro budoucnost jaderné energetiky (zdroj: http://www.akmeengineering.com)

Světová poptávka po elektřině vzroste do roku 2040 o více než 80% a výroba v jaderných zdrojích se bude muset zdvojnásobit, aby tyto požadavky dokázala uspokojit. Vyplývá to z nejnovějších analýz nadnárodního gigantu Exxon Mobil.

Výhled pro Energetiku 2013, zpráva společnosti Exxon založená na poznatcích získaných ve stovce zemí celého světa, se zaměřila na 15 center spotřeby a 20 druhů paliva. V úvahu vzala také technologie a legislativu, další faktory, které významně ovlivňují světovou energetickou situaci, upřesnil delegátům na pravidelném sympoziu World Nuclear Association technologický porace Exxonu David Khemakhem. Poslední odhady ukazují, že s nárůstem počtu obyvatel planety na 9 miliard vzroste celková spotřeba energie o desítky procent a elektřina bude hrát čím dál větší roli.

Cifry, se kterými Exxon přišel, ukazují, že nejlevnější cestou, jak tento nárůst pokrýt a přitom nezvýšit produkci skleníkových plynů, je zdvojnásobení výkonu jaderných elektráren. Další možnosti – pobřežní větrné elektrárny a fotovoltatika, mají značné výkyvy v produkci a jsou tudíž zátěží pro energetickou soustavu, poznamenal Khemakhem.

Odhady společnosti rozdmýchaly rozsáhlou debatu mezi delegáty, kteří se účastnili diskuze na pódiu. Ron Cameron, šéf jaderného výzkumu Agentury pro jadernou energii (NAE) spadající pod Organizaci pro hospodářskou spolupráci, vyzval ke zvýšení transparentnosti cenové politiky v energetice. Růst kapacity obnovitelných zdrojů v takovém měřítku, jako probíhá právě teď, by nebyl možný bez dotací, ale způsob, jakým byla dotační politika v některých zemích nastavena, lze nazvat „ekonomickou katastrofou“. „Finanční zátěž spojená s přechodem na obnovitelné zdroje byla svalena na spotřebitele,“ uvedl Cameron, žádajíc o vyjasnění skrytých nákladů obnovitelných zdrojů a vytvoření průhledné vazby mezi celkovými náklady na výrobu a tržní cenou elektřiny. „Cenová dostupnost, to je oč tu běží,“ poznamenal.

Diskutující se také shodli, že jaderné zdroje by měly být spíš doplňkem obnovitelných a ne jejich konkurentem. Jádro může pohodlně hrát roli dostupného zdroje pro pokrytí základního zatížení a podporovat tak nejistou produkci velkého množství obnovitelných zdrojů, dokud nejsme schopni elektřinu efektivně uskladnit. Expert na energetickou politiku, změny klimatu a obchod s emisemi Bryony Worthington, reprezentující Weinberg Foundation (jedna z největších nadací v USA s velmi širokým rozsahem aktivit), vyzval zastánce jaderné energetiky, aby neztráceli čas znevažováním obnovitelných zdrojů a radši se soustředili na diskutování otázky jaderné energetiky s veřejností.

Diskuze, kterou moderoval Milton Caplan ze společnosti MZ Consulting, se dále účastnili: šéf Areva UK Robert Davies, viceprezident společnosti UX Consulting Jinathan Hinze a energetický stratég John Licata. Všichni se nadšeně účastnili živé diskuze o stavu jaderného sektoru v příštích desetiletích. Pozornost se stočila od největších reaktorů také k malým modulárním reaktorům (SMR) a potřebě dalšího zabezpečení jaderných zdrojů. Licata v této souvislosti zmínil vlastní zkušenosti a analýzu dopadů „superbouře Sandy“, která zanechala značnou část východu USA bez proudu v říjnu loňského roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..