Logo fóra Atomex. (Zdroj: Nppsupply.com)
Logo fóra Atomex. (Zdroj: Nppsupply.com)

Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom se zúčastní Mezinárodního strojírenského veletrhu 2013 v Brně s expozicí na téma „Inovace a rozvoj v jaderném průmyslu“. Letos bude expozice Rosatomu instalována na ploše 200 metrů čtverečních v pavilonu Z.

„Mnoho exponátů představí Rosatom v rámci této expozice poprvé,“ říká ředitel společnosti, která je organizátorem expozice Atomexpo, Alexandr Fedotěnkov. „Poprvé například Rosatom ukáže maketu reaktorového zařízení RITM-200, které bude instalováno jako pohon nového typu ruských jaderných ledoborců, jež se začaly stavět v Ruské federaci. V roce 2012 bylo toto zařízení oceněno jako nejúspěšnější inovativní projekt v oblasti stavby lodí v Rusku. Návštěvníci expozice si budou moci prohlédnout makety reaktorových zařízení o malém výkonu na bázi rychlých neutronů, patřící k nejperspektivnějším směrům jaderné energetiky.“

Rosatom představí kromě jiného malý reaktor SVBR-100, v němž slouží jako chladící médium směs olova a bismutu a také malý reaktor ABV o tepelném výkonu 38 MW.

Poprvé v české republice bude v expozici Rosatomu představena maketa výzkumného reaktoru MBIR o výkonu 150 MW. Tento reaktor bude po uvedení do provozu nejvýkonnějším výzkumným rektorem na světě. Turbinový ostrov pro MBIR projektuje česká firma EGP Invest.

Pozornost návštěvníků upoutají také nejaderné inovační projekty Rosatomu.

Nikdo z těch, kdo se zajímá o jadernou energetiku, si nenechá ujít maketu reaktoru VVER-1200, vyrobenou v interaktivním režimu. Právě tento typ reaktoru nabízí česko-ruské konsorcium MIR.1200 v tendru na dostavbu JE Temelín.

Rosatom na MSV 2013 zároveň premiérově představí potenciálním dodavatelům svůj státní plán nákupů pro příští rok. Účastníci a hosté MSV 2013 budou mít možnost položit otázky expertům Rosatomu, kteří jsou zodpovědní za nákupy uskutečňované korporací.

Veletrh MSV 2013 se uskuteční 7. až 11. října v Brně.

Zdroj: Essential Communications

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..