Pohled na první jadernou elektrárnu, která byla na Blízkém východě spuštěna. (Zdroj: Voiceofrussia.com)
Pohled na první jadernou elektrárnu, která byla na Blízkém východě spuštěna. (Zdroj: Voiceofrussia.com)

V Íránu byl podepsán protokol o předání jaderné elektrárny Búšehr íránským odborníkům. Podle tohoto dokumentu bude během příštích dvou let provoz této elektrárny pod garancí ruské strany. Určitý počet ruských odborníků zůstane v objektu pro konzultace s íránským personálem a pro poskytování technické podpory.

„Řízení jaderné elektrárny Búšehr přejde pod plnou kontrolu íránské strany po uplynutí dvouleté garanční lhůty a nebo po sedmi tisících hodinách provozu,“ řekl ředitel Organizace pro atomovou energii Íránu Alí Akbar Sálehí.

 

První jaderná elektrárna na Blízkém Východě.

Jaderná elektrárna Búšehr je první jadernou elektrárnou nejen v Íránu, ale i na celém Blízkém Východě. Výkon elektrárny je 1000 MW a je umístěna 18 kilometrů od města Búšehr na břehu Perského zálivu. Její výstavba začala v roce 1975 dceřinou společností německé firmy Siemens, firmou Kraftwerk Union AG. Avšak kvůli islámské revoluci, která proběhla v únoru 1979 a začínajícímu íránsko-iráckému ozbrojenému konfliktu, byla výstavba této jaderné elektrárny přerušena a smlouva byla vypovězena. V roce 1992 byla mezi vládami Ruské federace a Íránu podepsána dohoda o výstavbě jaderné elektrárny. V lednu roku 1995 byla podepsána smlouva o ukončení výstavby prvního bloku elektrárny. V roce 2001 začaly probíhat dodávky základního technologického zařízení. Fyzické uvedení do provozu jaderné elektrárny Búšehr začalo pod kontrolou inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) 21. srpna 2010, když byla realizována první dodávka jaderného paliva do reaktorového bloku elektrárny. V červnu roku 2013 byl první blok této elektrárny spuštěn na 100 procent. V nejbližší době se chystá stavba druhého bloku.

Jaderná elektrárna v Búšehru nikdy nespadala pod mezinárodní sankce. Výstavba probíhá pod kontrolou MAAE. Podle dodatku ke smlouvě z roku 1992, který byl podepsán 27. února 2005, se Írán zavázal předávat vyhořelé jaderné palivo z búšehrské elektrárny zpět do Ruska. Rusko se zároveň zavázalo ho přijímat k dlouhodobému uchovávání a přepracování.

Zdroj: Itar-tass.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..