Společnosti Areva a EDF podepsaly smlouvu o spolupráci se čtyřmi polskými firmami, aby zde podpořily místní řetězec dodavatelů. Reaktor EPR společnosti Arevy patří mezi čtyři návrhy reaktorů, o jejichž využití se uvažuje při výstavbě první polské jaderné elektrárny.

Obě francouzské společnosti nedávno v Polsku uspořádaly třetí setkání dodavatelů, kterého se zúčastnilo přes 50 společností zaměřených na výrobu, konstrukci a inženýrské služby. Obě společnosti slíbily, že pokud budou vybrány k výstavbě této jaderné elektrárny, svěří „významnou část“ práce polským dodavatelům.

Během tohoto setkání byla podepsána Memoranda o porozumění s výrobcem čerpadel Grupa Powen-Wafapomp, s dodavatelem konstrukčních zařízení a vybavení pro přenos energie Elektrobudowa, s výrobcem kabelů Telefonika Kable a s výrobcem kotlů Rafako.

Generální obchodní ředitel Arevy, Tarik Choho, řekl, že poslední setkání dodavatelů a podepsání memorand pomůže posílit řetězec dodavatelů, který budou moci společnosti Areva a EDF využít, a umožní nám přijít s nejlepší možnou nabídkou pro stavbu a provoz polských jaderných reaktorů. Dále poznamenal, že se zhruba 25 polských společností už podílí na stavbě reaktoru EPR v Oikiluoto-3 ve Finsku. Pan Choho k tomu uvedl: „To přímo prokazuje jejich schopnosti stát se v budoucnu významnou součástí projektu polského reaktoru.“

Ředitel oddělení jaderného inženýrství společnosti EDF, Dominique Lagarde, dodal: „Podepsání těchto čtyř nových memorand posiluje spojení mezi EDF a stovkami polských dodavatelů, s nimiž již EDF Polska spolupracuje na svých elektrárnách.“

Areva již uzavřela několik smluv o spolupráci s polskými společnostmi a předními univerzitami, včetně Polimeks-Mostostal, což je konstrukčně-inženýrská společnost, a prestižní Varšavské polytechnické univerzity(Politechnika Warszawska). Společnosti Areva a EDF dále podepsaly trojstranné memorandum s polskou elektroinženýrskou společností Energoprojekt.

Polsko plánuje spuštění své první jaderné elektrárny do roku 2025 a Polska Grupa Energetyczna schválila výstavbu dvou dalších jaderných elektráren. Zatím nebyl vybrán žádný dodavatel, ačkoli v minulých letech byly podepsány neexkluzivní smlouvy o prozkoumání francouzského typu reaktoru EPR, reaktorů ABWR a ESBWR od společnosti GE-Hitachi a reaktoru AP1000 od společnosti Westinghouse.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..