27.11.2022
Smolenská jaderná elektrárna s reaktory RBMK-1000, sestra budoucí elektrárny. (Zdroj: Englishrussia.com)
Smolenská jaderná elektrárna s reaktory RBMK-1000, sestra budoucí elektrárny. (Zdroj: Englishrussia.com)

Průzkumné práce předcházející výstavbě jaderné elektrárny Smolensk-2 byly zahájeny 14. srpna poblíž vesnice Bogdanovo v Roslavském okrese – sedm kilometrů od stávající elektrárny.

„První průzkumný vrt je fakticky prvním střípkem na místě, kde se bude nacházet Smolenská JE-2,“ zdůraznil ředitel elektrárny Andrej Petrov.

Dále pa Petrov připomenul, že nařízení k zahájení stavebních prací na druhé smolenské elektrárně bylo podepsáno v prosinci loňského roku. Vlastní výstavba nové elektrárny by měla podle plánů začít v roce 2016. Do té doby je nutné provést značné množství průzkumných a projektantských prací. Spuštění prvního bloku plánované elektrárny je stanoveno na rok 2022.

Podle slov zástupce generálního ředitele, ředitele pro projektování společnosti Atomenergoprojekt, Rubena Topčijana, bude místo pro novou elektrárnu vybíráno ze třech konkurenčních lokalit, rozkládajících se v blízkosti bývalých vesnic Pjatidvorka, Cholmec (Roslavský okres) a Podmostki (Počinkovský okres). Už nyní však lze říci, že upřednostňovaná je lokalita u Pjatidvorok. A to podle všech kritérií, protože ze všech tří kandidátů jsou zde např. nejpříznivější hydrogeologické podmínky, navíc je ze všech tří nejblíže stávající elektrárně a tedy i její technické základně.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..