Výpusť pro dešťovou vodu, kterou unikla kontaminovaná voda za ochrannou hráz, která se rozkládá kolem protékající nádrže. (Zdroj: Liberation.fr)
Výpusť pro dešťovou vodu, kterou unikla kontaminovaná voda za ochrannou hráz, která se rozkládá kolem protékající nádrže. (Zdroj: Liberation.fr)

Společnost Tepco se snaží zvládnout únik radioaktivní vody na jaderné elektrárně Fukušima I. Voda unikla z nádrže, protekla výpustí pro dešťovou vodu a vsákla se do půdy.

Chlazení poškozených reaktorů vyžaduje stálý průtok vody, která obíhá základy reaktorové budovy a po styku s reaktorem se stává radioaktivní. Z prostoru okolo reaktorů je pak odčerpávána do skladovacího a dekontaminačního zařízení, odkud směřuje k dalšímu oběhu.

Zhruba v 9:50 místního času 19. srpna zjistil pracovník při běžné pochůzce, že výpustí pro dešťovou vodu uniká větší množství vody z hráze kolem nádrže s částečně dekontaminovanou vodou. Uniklá voda vytvořila vedle hráze dvě mělké kaluže. Vyšetřování vzápětí ukázalo, že hladina vody v nádrži je asi o tři metry níže, než by měla být, což znamená, že uniklo asi 300 metrů krychlových vody.

Společnost Tepco sdělila zpravodajskému webu World Nuclear News, že uniklá voda prošla první fází dekontaminace zvanou SARRY, při níž je z vody odstraněna většina cesia, které představuje největší radioaktivní nebezpečí. Během fáze nazývané ALPS mělo být z vody odstraněno stroncium a další radionuklidy, které jsou zdrojem záření beta. Radioaktivita uniklé vody je považována za střední až nízkou a má hodnotu 80 000 Bc/cm3 (becquerel na centimetr krychlový). Měřením dávky pro záření beta a gama byly získány hodnoty 100 mSv/h (milisievert za hodinu), hodnota pouze pro záření gama činila jen 1,5 mSv/h. Společnost Tepco blíže neuvedla, zda se jedná o měření na hladině vody, nebo jeden metr pod zemí, jak bývá obvyklé.

 

Odstraňování následků

Výpusť se podařilo uzavřít a voda z protékající nádrže je přečerpávána do okolních nádrží. Dále společnost Tepco přemisťuje vodu z vnitřku hráze do prozatímní nádrže a později ji také přečerpá do ostatních nádrží patřících k dekontaminačnímu zařízení.

Společnosti Tepco se podařilo odčerpat veškerou kontaminovanou vodu, která zůstala na povrchu a nevsákla se do země, a společnost začala odstraňovat zasaženou půdu a nahrazovat ji pytli s pískem. Kontaminovaná půda bude dále skladována. Vyšetřovatelé zkoumají, jak daleko se rozšířila kontaminovaná voda a kontrolují tuto plochu každé tři hodiny. Další činností je čištění podlahových panelů.

Společnost Tepco uvedla, že nejsou žádné důkazy, že by kontaminovaná voda pronikla do odvodňovacího příkopu, takže je nepravděpodobné, že by opustila oblast v bezprostřední blízkosti unikající nádrže nebo se dostala až do moře.

 

Hodnocení události na stupnici INES

Japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) tuto událost předběžně označil prvním stupněm mezinárodní stupnice jaderných událostí (INES), který bývá slovně vyjádřen jako odchylka od běžného stavu. Po uveřejnění první zprávy společnosti Tepco uvažuje regulátor o zvýšení stupně na třetí, který je reprezentovaný výrazem vážná událost. Selhání ochranné bariéry a množství uniklé vody se shoduje s některými kritérii pro třetí stupeň, a tak regulační úřad oznámil, že zvýšení na třetí stupeň probere s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Regulační úřad dále uvedl, že si nebyl jist, zda má únik radioaktivní vody hodnotit samostatně, nebo zda má být považován za součást celé Fukušimské havárie, která obdržela sedmý stupeň – závažná nehoda.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..