Společnost Vítkovice Power Engineering vyrobí funkční model dílčího modulu reaktoru AP1000 v rámci zatím poslední série dohod, kterou Westinghouse podepsal s českými firmami jako přípravu na možnou výstavbu dvou nových reaktorů v Temelíně.

Westinghouse uzavřel smlouvu s Vítkovice Power Engineering, částí skupiny Vítkovice Machinery Group, na stavbu funkčního modelu jedné části modulu CA-20. Tento modul sestává ze 72 dílčích modulů vážících v souhrnu okolo 900 tun a obsahuje oblast, která poslouží pro uskladnění vyhořelého paliva. Zkompletování dílčího modulu českou firmou je očekáváno počátkem roku 2014.

Prezident a výkonný ředitel společnosti Westinghouse, Danny Roderick, uvedl: „Tento demonstrační projekt značí další důležitý milník v cestě Westinghouseu k získání místních partnerů a předvedení vysoce konkurenceschopné nabídky pro společnost ČEZ na výstavbu dvou reaktorů AP1000 v JE Temelín.“

Nová partnerství

V únoru Westinghouse, Toshiba a Metrostav podepsaly memoranda o porozumění s českými inženýrskými společnostmi ÚJV Řež, a. s., Škoda Praha Invest a Královopolská.

Podle těchto memorand by měla mj. divize Energoprojekt Praha skupiny ÚJV Řež, a. s. poskytnout Westinghouseu podporu v rámci temelínského projektu. Měla by mimo jiné pomáhat zajišťovat plnění českých norem, směrnic a zákonů a dále by měla pomoci při projektování budov, přípravě dokumentace a asistenci při technickém licencování. Škoda Praha Invest by nabídla podporu během výstavby, spuštění a uvedení do provozu zatímco Královopolská by pomáhala při dokumentování jednotlivých kritérií designu reaktorů.

Westinghouse a Toshiba také v lednu podepsaly memoranda o porozumění s českými ocelářskými společnostmi Excon Steel a Modřany Power, která pokryjí jak surovou výrobu, tak ocelové výrobky použité na elektrárnách s AP1000. Westinghouse uvedl, že pokud vyhraje tendr, tak využije okolo 80 000 tun oceli a ocelových součástek vyprodukovaných českými firmami. Společnost už má smlouvy s českými partnery Metrostav a Vítkovice Machinery Group na dodávku většiny těchto výrobků.

Konečné rozhodnutí opožděno

Český provozovatel elektráren ČEZ, ze 70 % vlastněný státem, vyhlásil tendr na dva nové bloky JE Temelín v srpnu roku 2009. V červnu loňského roku předložili nabídky tři kandidáti – Areva, Westinghouse a konsorcium firem ŠKoda JS, AtomStrojExport a OKB Gidropress. V říjnu téhož roku ČEZ vyloučil nabídku Arevy, která následně podala stížnost k českému antimonopolnímu úřadu. Ten ji nyní údajně zamítl.

ČEZ očekával, že vybere dodavatele reaktorů v září a podepíše kontrakt o výstavbě do konce roku 2013. Podepsání kontraktu by ale nyní mohlo být zpožděno až o 18 měsíců.

V polovině června donutil korupční skandál k rezignaci premiéra Petra Nečase. Nutnost vytvoření nové vlády je jedním z faktorů, který odsouvá konečné rozhodnutí o dodavateli nových temelínských bloků. Na začátku tohoto měsíce nicméně ČEZ prohlásil, že pokračuje v „intenzivním vyjednávání“ s Westinghousem a konsorciem vedeným AtomStrojExportem a že stále zůstává „množství otevřených otázek“.

Mluvčí ČEZu řekla zpravodajskému serveru World Nuclear News, že druhé kolo vyjednávání bude pokračovat do konce září nebo počátku října. Předtím, než provede společnost závěrečné rozhodnutí musí kromě jiného také s novou vládou prodiskutovat energetickou strategii země a ceny energií. Tyto diskuze by podle mluvčí mohly trvat dalších 12 až 18 měsíců.
Westinghouse v ČR

V červnu jmenoval Westinghouse Pavla Janíka do funkce svého generálního ředitele pro Českou republiku. Dále se Janík také stal prezidentem Westinghouse Czech Republic. Do té doby působil jako předseda firmy ČEZ Bohunice. Spolu s vedením činností společnosti v České republice bude zapojen do všech obchodních vyjednávání včetně tendru na dva nové bloky v Temelíně.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..