Prodlužování procesů při vydávání licencí může vést nejen k odkládání začátku výstavby nových jaderných zařízení, ale i k uzavírání bloků, které měly být znovu spuštěny. To je případ Kalifornské jaderné elektrárny San Onofre. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)
Prodlužování procesů při vydávání licencí může vést nejen k odkládání začátku výstavby nových jaderných zařízení, ale i k uzavírání bloků, které měly být znovu spuštěny. To je případ Kalifornské jaderné elektrárny San Onofre. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)

Rozhodnutí o žádosti podané společností Duke Energy ohledně výstavby navrhované jaderné elektrárny William States Lee může být zpožděno o tři roky, uvedl americký regulátor.

Společnost Duke Energy předložila žádost o kombinovanou stavební a provozní licenci u amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) na konci roku 2007. Obsahem žádosti jsou dva tlakovodní jaderné reaktory AP1000 vyvinuté společností Westinghouse, které mají celkový instalovaný výkon 2234 MWe a mají být postaveny „na zelené louce“ v Cherokee County v Jižní Karolíně.

V říjnu 2012 informovala společnost Duke Energy regulační úřad NRC, že tyto dva reaktory plánuje přemístit za účelem řízení rizik při výstavbě projektu. Oba reaktory budou přemístěny o 20 metrů na jižněji, přičemž první blok bude navíc přemístěn o 15 metrů na východ. Společnost Duke Energy tehdy očekávala, že přemístění bude mít na jejich žádost jen mírný dopad a zjednoduší řešení limitních témat spojených s příslušnými kritérii pro přijetí.

Úřad NRC však nyní informoval společnost Duke Energy, že jejich rozhodnutí o přemístění bloků jaderné elektrárny Lee bude vyžadovat přepracování a ovlivní dokončení přezkoumání. Navíc společnost Duke Energy oznámila úřadu NRC, že dodatečnou zprávu o seismické aktivitě v této lokalitě, která je požadována po havárii ve Fukušimě z roku 2011, plánuje dodat v lednu 2014. Úřad NRC na to reagoval slovy: „Načasování odeslání seismické analýzy způsobí další zpoždění.“

Harmonogram přezkoumání kombinované žádosti společnosti Duke Energy se změnil tak, aby odrážel tato zpoždění. Zatímco prohlášení o dopadu na životní prostředí by mělo být předáno agentuře Environmental Protection Agency letos v prosinci, zhodnocení bezpečnosti se nyní zpozdilo o tři roky. Závěrečná zpráva o zhodnocení bezpečnosti bude za těchto okolností pravděpodobně vydána v prosinci 2015 namísto původně očekávaného listopadu 2012.

Regulační úřad NRC oznámil, že pozměněný harmonogram také odráží její vlastní rozpočtová a personální omezení, které mělo „výrazný vliv“ na aktivity spojené s licencemi pro nové reaktory. Úřad však prohlásil, že pokud se situace kolem jejího rozpočtu a dostupných zdrojů zlepší, tak svůj harmonogram podle potřeby zreviduje a přizpůsobí.

Duke Energy se ještě musí rozhodnout, zda elektrárnu Lee skutečně postaví, nicméně vyřízení žádosti ponechá tuto možnost otevřenou a ušetří čas v budoucnosti, pokud by se společnost rozhodla v projektu pokračovat.

Zdlouhavý regulační proces pro získání povolení k znovu spuštění dvou bloků jaderné elektrárny San Onofre v Kalifornii byl uveden jako důvod pro nedávné zastavení provozu této elektrárny. Po osmi měsících diskuzí s regulačním úřadem NRC prohlásil provozovatel této elektrárny, společnost Southern California Edison, že si nemůže dovolit déle čekat na jeho rozhodnutí a elektrárnu uzavřel.

 

Způsobilost k nakládání s jaderným odpadem

Loni v červnu odvolací soud pro District of Columbia zrušil platnost tzv. pravidla o způsobilosti pro nakládání s jaderným odpadem (v angličtině známé jako Waste Confidence Rule), které NRC používal. Toto pravidlo je základem pro dlouhodobou způsobilost pro nakládání s odpady. Soud rozhodl, že toto pravidlo bylo vyvinuto bez uvážení možnosti, že by v USA nikdy nemuselo dojít ke stavbě trvalého úložiště jaderného odpadu.

NRC nyní pracuje na prohlášení o dopadu dlouhodobého skladování použitého jaderného paliva v areálu jaderných elektráren na životní prostředí, což bude tvořit část nového pravidla o způsobilosti pro nakládání s jaderným odpadem, které je velmi podstatné pro udílení licencí novým jaderným elektrárnám.

Tou dobou regulační úřad uvedl, že k vydání prohlášení v konečné podobě může dojít až za 24 měsíců. Do té doby bude funkce původní pravidla nedostatečná pro licencování nových jaderných zařízení. Kromě dvou bloků jaderné elektrárny Lee čekají na rozhodnutí o udělení licence dva bloky v jaderné elektrárně Levy na Floridě, které měly původně získat licenci koncem roku 2013.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..