Prozatím jediný blok jaderné elektrárny Búšehr, jehož stavbu zahájily německé společnosti už v roce 1974, ale kvůli íránské islámské revoluci ji v roce 1979 přerušily. Nyní by si íránská vláda přála v Búšehru další tři jaderné bloky. (Zdroj: Topnews.in)
Prozatím jediný blok jaderné elektrárny Búšehr, jehož stavbu zahájily německé společnosti už v roce 1974, ale kvůli íránské islámské revoluci ji v roce 1979 přerušily. Nyní by si íránská vláda přála v Búšehru další tři jaderné bloky. (Zdroj: Topnews.in)

Bývalý íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí se vrátil na post ředitele organizace Atomic Energy Organisation of Iran (AEOI), která zastřešuje íránský jaderný výzkum, regulační úřad a jaderné elektrárny. Po předání provozu íránské jaderné elektrárny Búšehr ruským Rosatomem do rukou Íránu bude pan Sálehí vést jednání s Ruskem o potenciální dodávce nových jaderných reaktorů.

V Íránu byl začátkem měsíce zvolen nový prezident Hasan Rúhání, který převzal prezidentský úřad po Mahmúdovi Ahmadínežádovi a ihned dosadil Sálehího zpět na jeho bývalou pozici vedoucího AEOI.

Rusko dokončilo práci na stavbě bloku jaderné elektrárně Búšehr s reaktorem typu VVER, při níž využilo již existujících budov a dílů skladovaných od roku 1979, kdy byl zastaven projekt vedený firmou Siemens. Reaktor byl spuštěn minulý rok a do konce července byl držen ve zkušebním provozu na plném výkonu, při kterém ruští vedoucí projektu postupně předávali odpovědnost za provoz organizaci AEOI. Firma Rosatom se nechala slyšet, že jakmile budepředání dokončeno, mohou začít vážnější jednání o dodání dalších nových bloků do Iránu. Poslední činností pana Sálehího na ministerstvu zahraničí bylo právě vypracování memoranda o porozumění mezi Íránem a Ruskem, které by po svém dokončení mohlo otevřít cestu pro výstavbu nového reaktorového bloku.

Íránský úřad AEOI už dříve prohlásil, že je nakloněn k rozšíření jaderné elektrárny Búšehr až o tři nové bloky s velkými energetickými reaktory. Rosatom upřesnil, že jakákoliv další spolupráce bude záviset na dvou podmínkách: musí být rentabilní a musí být v souladu s ruskými mezinárodními závazky.

Těžba uranu, obohacení i samotná výroba jaderného paliva pro provoz jaderné elektrárny Búšehr jsou zajištěny Ruskem, kam bude použité palivo také převezeno zpět. Jaderná elektrárna Búšehr pracuje plně v souladu s bezpečnostními opatřeními zavedenými Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Podobně jako vlastnictví a provoz jaderné elektrárny Búšehr spadá do kompetence íránského úřadu AEOI i kontroverzně vyhlížející program země na obohacení uranu a stavba výzkumného reaktoru. Pan Mark Hibbs z Carnegie Endownment for International Peace (nezisková organizace zabývající se mezinárodní spoluprací – pozn. Atominfo.cz) pro World Nuclear News řekl: „Na rozdíl od Abbásí-Daváního, který byl pět let na seznamu sankcí Rady bezpečnosti OSN a některými vládami podezříván z přímého podílu na činnostech souvisejících s jadernými zbraněmi, a který přežil několik zahraničních pokusů o atentát, zůstal pan Sálehí v klidném kontaktu se zahraničními partnery v oficiálních kruzích i mimo ně. “

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..