Vizualizace velkého jeřábu se zavěšeným poloidálním segmentem tokamaku
Vizualizace velkého jeřábu se zavěšeným poloidálním segmentem tokamaku

Organizace Fusion for Energy (F4E), která se stará o evropský podíl na stavbě mezinárodního termojaderného reaktoru zadala francouzsko-německému konsorciu NKMNOELL-REEL kontrakt na vývoj, licencování, výrobu a testování a také instalaci čtyř velkých jeřábů, které budou hlavními nástroji při stavbě samotného reaktoru. Součástí smlouvy je i vývoj a výroba nákladního výtahu, který bude sloužit k přepravě kontejnerů s komponenty. Rozpočet zakázky je 31 milionů euro, které mají být čerpány během pěti let.

Jeřáby budou přimontovány do budovy tokamaku a montovací budovy, jejich úkolem bude právě bezpečný transport těžkých součástí mezi těmito dvěma budovami a uložení těchto komponent s maximální přesností na určené místo. Konsorcium má dodat dva velké jeřáby s nosností 750 tun, které jsou tedy schopny společně přenést až 1500 tun nákladu, dva pomocné jeřáby s nosností 50 t a transport výtah.

Jak budou jeřáby pracovat?

Všechny čtyři se budou pohybovat v horní části montážní budovy a budovy tokamaku, která bude rozdělena na dvě části – ve spodní bude tokamak a nad ním hala s jeřáby.

Přesun nejtěžších břemen budou zajišťovat dva velké jeřáby, každý z nich bude sestávat ze dvou vodících tyčí, na nichž budou ramena s nosností 375 tun. Celková nosnost obou jeřábů (1500 tun) odpovídá 187 londýnským dvoupatrovým autobusům. Jeřáby budou moci spolupracovat, díky tomu získají velkou nosnost a mimořádnou přesnost. Dva nezávislé menší jeřáby potom budou sloužit k transportu menších komponent.

Jaké součásti bude jeřáb převážet?

Hlavním úkolem systému jeřábů bude zvedání a přeprava těžkých komponent, podpůrné montážní práce, přeprava komponent kryostatu (kryostat ITERu bude největší na světě), transport částí vakuové nádoby a dalších velkých komponent. Po spuštění tokamaku už zřejmě velké jeřáby využívány nebudou. 750-tunové jeřáby budou elektricky izolovány a  zaparkovány v hale, zatímco menší jeřáby se budou dále používat v montážní budově k různým úpravám a výměnám.

Jak bude pracovat nákladní výtah?

Šachta výtahu povede budovou tokamaku a bude propojena s horkou komorou (speciální stíněná místnost pro uložení a různé testy radioaktivních součástí). Výtah bude převážet kontejnery s komponenty reaktoru, diagnostiky, atd. Kontejnery budou 3,7 metru vysoké, 2,7 m široké a 8,5 metrů dlouhé, což můžeme opět srovnat s londýnským double-deckerem, hmotnost prázdného kontejneru bude 60 t. Automatizované pokročilé systémy dálkového řízení, které vědci vyvinou, umožní přepravu kontejnerů mezi jednotlivými patry haly a horkou komorou s minimálními nároky na obsluhu.

Zdroj: ITER

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..