Průjezd tlakové nádoby pro první blok jaderné elektrárny Novovoroněž-2 skrz stěnu kontejnmentu. (Zdroj: Rosatom.ru)
Průjezd tlakové nádoby pro první blok jaderné elektrárny Novovoroněž-2 skrz stěnu kontejnmentu. (Zdroj: Rosatom.ru)

Reaktorová nádoba druhého nového reaktoru Novovoroněžské jaderné elektrárny 2 prošla tlakovými zkouškami, což byla jedna z posledních fází její výroby.

Tlaková nádoba vyrobená firmou Izhorskije Zavody, dceřinou společností skupiny OMZ, byla podrobena zkušebnímu provozu při vnitřním tlaku 24 MPa, což mělo prokázat odolnost kovu nádoby a jejích svarů. Po úspěšném absolvování tohoto testu už zbývá firmě OMZ jen namontovat vnitřní zařízení a dokončit víko reaktorové nádoby.

Části reaktoru by měly být přepraveny na místo konstrukce Novovoroněžské jaderné elektrárny 2, která se nachází na jihovýchodě Ruska a do konce roku by mělo být vše instalováno. Společnost OMZ konstruuje všechny hlavní komponenty dvou nových reaktorů pro Novovoroněž-2. Vybavení primárního okruhu každého ze dvou reaktorů bude dohromady vážit 3500 tun.

Další výroba probíhá v továrnách společnosti AEM Technology, což je pobočka společnosti AtomEnergoMash zodpovědná za výrobu bran pro průchod stěnami kontejnmentu obklopujícího reaktor. Tyto průchody představují rozsáhlé horizontální komory klenoucí se nad vzduchotěsným obalem budovy reaktoru, které jsou vybaveny vzduchotěsnými uzávěry umožňujícími přesun velkých komponent během výstavby, údržby a případného vyřazování z provozu.

Firma AEM shromáždila vše potřebné pro testování mechanismů víka reaktorové nádoby prvního z rektorů novovoroněžské jaderné elektrárny 2. Testovány byly také ventily, kontrolní systémy a komory zachycující úniky případnými netěsnostmi reaktoru. Samotné víko reaktorové nádoby váží 280 tun, je dlouhé 14 metrů a má průměr 9 metrů.

Výstavba probíhající v jaderné elektrárně Novovoroněž-2 je hlavním projektem, kde bude využit návrh reaktoru AES-2006 spojující zkušenosti s tlakovodním reaktorem společnosti Gidropress, který evolučně vychází z reaktoru typu VVER-1000. Výstavba první nové jednotky začala v červnu 2008 a druhé v červenci 2009, přičemž spuštění reaktorů se očekává v roce 2014. Novovoroněžská jaderná elektrárna v současnosti provozuje 3 reaktory a dva jsou vyřazeny z provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..