Nákres soustavy urychlovačů a výzkumných zařízení. (Zdroj: Nica.jinr.ru)
Nákres soustavy urychlovačů a výzkumných zařízení. (Zdroj: Nica.jinr.ru)

Na základě předběžné smlouvy podepsané 6. srpna se Německo, Bulharsko a tři státy bývalého Sovětského svazu dohodly s Ruskem na společném úsilí vybudovat poblíž Moskvy urychlovač těžkých iontů.

Urychlovač, jehož výstavba je plánována do roku 2017 v areálu stávajícího urychlovače částic nazývaného Nuklotron, který se nachází ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů (Joint Institute for Nuclear Research – JINR) v Dubně poblíž Moskvy, bude schopen urychlovat a srážet protony a relativně těžké ionty (např. zlata) a studovat nově objevené skupenství hmoty – kvark-gluonové plazma.

Urychlovač, nazývaný NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility), bude patrně zahrnovat vědce, vybavení a finance Běloruska, Kazachstánu, Ukrajiny, Bulharska a Německa, prohlásil Viktor Matvějev, ředitel JINR, v němž bude toto zařízení umístěno.

Podepsané memorandum je formálním prohlášením zájmu těchto zemí vypracovat právní, organizační, vědecké a finanční záležitosti, které musí být vyřešeny pro zajištění spolupráce uvedených zemí při realizaci megaprojektu NICA,“ řekl Matvějev agentuře RIA Novosti.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..