Výzkumník ústavu INL pracuje na přehlednějších a intuitivnějších displejích pro operátory jaderných elektráren. (Zdroj: Inlportal.inl.gov)
Výzkumník ústavu INL pracuje na přehlednějších a intuitivnějších displejích pro operátory jaderných elektráren. (Zdroj: Inlportal.inl.gov)

V Idaho National Laboratory (INL) podpoří nový virtuální dispečink převod starých analogových velínů jaderných elektráren na digitální.

Laboratoř Human Systems Simulation Laboratory (HSSL) amerického ministerstva energetiky (Department of Energy – DoE), která se nachází ve výzkumném ústavu INL, je unikátní plně výkonný virtuální jaderný velín, který může otestovat bezpečnost a spolehlivost navrhovaných technologických náhrad před jejich zavedením. Je specificky navržen k tomu, aby umožnil digitální renovaci starších elektráren, které jsou založeny zejména na analogových systémech.

Vedoucí projektu udržitelnosti lehkovodních reaktorů fungujícím pod americkým ministerstvem energetiky, Richard Reister, řekl: „Cílem je poskytnout průmyslu možnost porozumět navrhovaným změnám stávajících přístrojů a kontrolních systémů a testovat, jak ovlivní chod elektráren. Umožní nám to lépe navrhovat digitální modernizace s menším rizikem potenciálně nepředvídaných problémů.“

Projekt započal v roce 2010 a původně sloužil k modernizaci poplašných zařízení velínů. Výzkumníci se ale rozhodli, že provedou analýzu plné modernizace velínů. Tento simulátor také umožňuje studovat interakce lidí s přístroji a jejich reakce na alarmy, což umožní zlepšit návrh dispečinků.

To vedlo k tomu, že simulátor INL je hybridním zařízením, které napodobuje jak digitální, tak analogové systémy – ty jsou obvykle založeny na fyzických kontrolních prvcích, jako jsou elektronky, měřítka, klávesnice a dotykové obrazovky. Ovládací prvky simulátoru jsou plně konfigurovatelné tak, aby mohly získat podobu velína jakékoli funkční jaderné elektrárny.

Virtuální dispečink se skládá z 15 dotykových panelů a byl dokončen v březnu, ačkoli operátoři z partnerských společností laboratoře HSSL s počátečními simulacemi této technologie již loni v listopadu.

Na simulátoru v současné době běží tři modely velínů, přičemž největší vývoj zaznamenal simulátor veínu elektrárny Shearon Harris společnosti Duke Energy. Je to první z mnoha simulací pro tuto společnost, která začíná s digitalizací svých elektráren.

Vedoucí výzkumného pilotního projektu modernizace dispečinků, Ron Boring, řekl: „Na světě neexistuje žádné jiné takové výzkumné zařízení, které by bylo zaměřeno na modernizaci velínů. Již vyvíjíme prototypy, které demonstrují výhody nových technologií jaderných elektráren. Modernizace těchto velínů je velice vzrušující výzkum, který zároveň plní významnou průmyslovou potřebu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..