Díky financování nového technologického centra ve Vietnamu a spolupráci s univerzitou v Argentině, pomáhá Rusko rozvíjet znalosti potřebné pro jaderné programy těchto dvou zemí. Dále firma Rosatom tvrdí, že je schopna vytvořit více než 15 000 nových pracovních míst, pokud Jižní Afrika pokročí se svými plány na rozšíření jaderné energetiky.

Asie (Vietnam)

Rusko a Vietnam podepsaly v listopadu roku 2011 dohodu o výstavbě zmiňovaného vietnamského technologického centra. Podle podmínek smlouvy poskytne ruská vláda půjčku na výstavbu v hodnotě 500 milionů dolarů. Podle ředitele vietnamského institutu pro atomovou energii (VinAtom), Tran Chi Thanha, jsou studie proveditelnosti projektu a výběru lokality v plném proudu. „Při příznivých podmínkách bude práce na projektu dokončena na konci roku, přičemž jsme navrhli postavit středisko v centrální vysočině města Da Lat,“ oznámil pan Tran deníku Tuoi Tre. Po uvedení do provozu bude nové technologické centrum používáno pro vědecké výzkumy a vývoj technologií podporující plánovaný vietnamský program jaderné energetiky. Centrum bude disponovat výzkumným jaderným reaktorem, který bude použit při vzdělávacích programech a pro výrobu lékařských izotopů.

Plány Vietnamu na rozvoj jaderné energetiky jsou v pokročilém stádiu. Vietnamský atomový zákon vstoupil v platnost roku 2009 a mezivládní dohody s Ruskem a Japonskem umožňují výstavbu prvních dvou jaderných elektráren, obě v provincii Ninh Tuan. Přestože spuštění prvního bloku jaderné elektrárny navržené ruskými inženýry, Ninh Thuan I, je plánováno na konec roku 2020, stavební práce ještě nezačaly.

Jižní Amerika (Argentina)

Mezi univerzitou v Buenos Aires a dceřinou společností ruské státní jaderné společnosti Rosatom zabývající se vývozem jaderných technologií, Rusatom Overseas, bylo podepsáno memorandum o spolupráci v oblasti jaderného vzdělávání. Podle této dohody mají smluvní strany v úmyslu rozvíjet programy spolupráce zahrnující vědecký výzkum, výměnné stáže odborníků, společné semináře a školení. Dále se shodli na založení pracovní skupiny, která by řešila konkrétní projekty.

V uplynulých letech podepsala Argentina a Rusko mnoho dohod o spolupráci, včetně dohody z roku 2010, která vyjádřila náklonnost Ruska ke spolupráci s Argentinou při návrhu a budování jaderných elektráren v Argentině s ruskými tlakovodními reaktory typu VVER. V roce 2011 obě země podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti mírového využití atomové energie, podle kterého je Rosatom uznán jako možný dodavatel pro čtvrtinu argentinských jaderných elektráren.

Jižní Afrika (JAR)

Firma Rosatom je připravena pomoci Jižní Africe s jejími plány na konstrukci šestice jaderných reaktorů, oznámil minulý týden výkonný viceprezident firmy Rusatom Overseas Boris Arsejev.

Ve svém projevu na výroční konferenci jaderné průmyslové asociace Jižní Afriky (NIASA) ve městě Port Elizabeth řekl: „Realizace jihoafrického jaderného programu ve spolupráci s Ruskem by vytvořila 15 000 nových pracovních míst v oblasti výstavby, údržby a provozu nových bloků, jakož i několik tisíc pracovních míst v souvisejících odvětvích.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..