Velkého pokroku dosáhla mimojiné produkce slitin na výrobu cívek toroidálního i poloidálního pole (dvě nad sebou) Zdroj: EFDA
Velkého pokroku dosáhla mimojiné produkce slitin na výrobu cívek toroidálního (velké množství po obvodu) i poloidálního pole (dvě nad sebou) Zdroj: EFDA

V poslední srpnové dny tradičně vychází Výroční zpráva Organizace ITER. Je to nejvhodnější doba pro krátké zamyšlení nad tím, co se na nejvýznamnějším staveništi fúzního výzkumu změnilo. Ve všech oblastech došlo k velkým událostem, konstruktéři i stavební dělníci museli čelit nemalým výzvám, ale poradili si s nimi díky netradičním řešením. Bylo dosaženo také několika milníků ve výrobě speciálních slitin a komponent.

V roce 2012 vstoupil projekt ITER do třetího roku konstrukční fáze. Bylo dokončeno zpevnění podloží a systém seizmické izolace celého budoucího komplexu tokamaku, dále začaly práce na Montážní budově (nejtěžší součásti budou dokončeny teprve na místě) a lokalita byla připojena na páteřní linky francouzské přenosové soustavy. Část týmu projektu ITER – přibližně 500 lidí – se také mohlo přesunout do nově dokončeného Ředitelství.

Rok 2012 byl také svědkem zásadního milníku v licencování jaderných technologii, v listopadu se ITER stal úplně prvním fúzním zařízením, které získalo jadernou licenci, bude tedy muset dodržovat podobná bezpečnostní kritéria jako jaderné elektrárny.

Projekt se v minulém roce definitivně přesunul z notesů fyziků a rýsovacích prken inženýrů na staveniště a do výrobních hal. Vzhledem k tomuto vývoji bude Výroční zpráva od letošního roku obsahovat několik stran s informacemi o pokroku národních agentur, které na ITERu spolupracují. Jak je zadávání veřejných zakázek mezi jednotlivé agentury rozděleno? Kde v dané zemi se pracuje na zakázkách pro ITER? Jaký podíl práce už bylo zadáno v rámci veřejných zakázek. A jakých úspěchů bylo dosaženo v roce 2012? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete ve Výroční zprávě, která je volně ke stažení na webu ITER.

Z hlediska výroby materiálu určitě stojí za zmínku, že již bylo vyrobeno více než 400 tun (90% potřebného množství) slitiny niobu a cínu, která bude použita na magnety toroidálního pole (cívky, které budou obepínat toroid kolem menšího obvodu a budou tak generovat pole podél obvodu hlavního). Také bylo vyrobeno asi 130 tun slitiny niobu a titanu (50%), který bude naopak použit na cívky poloidálního pole (toroidální vodiče kopírující velký obvod tokamaku a středová cívka) tato slitina se pro ITER vyrábí v Číně, Evropě i Ruské Federaci. Supravodivé magnety vyrobené z těchto slitin budou chlazeny na teplotu tekutého hélia.

Pokud jde o český příspěvek, do projektu Czech Industry for ITER se přihlásilo asi šedesát českých firem a institucí, nechybí mezi nimi tradiční strojírenské a elektrotechnické firmy, několik pracovišť Akademie Věd a univerzit.

Zdroj: ITER

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..