První indická jaderná ponorka Arihant
První indická jaderná ponorka Arihant

„Je to jubileum pro celý jaderný sektor naší země, ocenění pro všechny, kteří tvrdě pracovali na reaktoru tohoto typu,“ řekl R.K. Sinha, šéf Komise pro jadernou energetiku (AEC), u příležitosti uvedení jaderného reaktoru ponorky Arihant (Ničitel nepřátel) do plného provozu. Jedná se o demostraci našich velmi pokročilých schopností ve velmi náročné oblasti návrhu reaktoru, jeho výroby a licencování. Jsem opravdu rád, že tato snaha vyústila v úspěšné dosažení kritického stavu v reaktoru,“ dodal Sinha

Při kritickém stavu má tzv. množivý faktor hodnotu jedna, to znamená, že počet neutronů („startérů štěpné reakce“) produkovaných v každé generaci štěpení je přibližně stejný.

Reaktor na palubě Arihant se liší od reaktorů v jaderných elektrárnách především kompaktní konstrukcí, bezpečnostními parametry a podmínkami, se kterými se na moři bude muset potýkat.

Stavba první indické jaderné ponorky byla započata před čtyřmi lety v námořních docích v městě Visakhapatnam. Tehdy poděkoval ministerský předseda indické vlády Manmohan Singh: “Ruským přátelům za jejich neustálou a hodnotnou pomoc, která symbolizuje strategické partnerství, které s Ruskem Indie udržuje.“

S. Basu, ředitel indického jaderného výzkumného centra BARC, jeden z hlavních konstruktérů reaktoru popsal dosažení prvního kritického stavu jako velký úspěch z hlediska připravenosti indické obrany. “Zkušenosti z výzkumného jaderného centra Kalpakkam našly uplatnění při výrobě tlakovodního reaktoru, který pohání ponorku Arihant. Všechno proběhlo přesně podle plánu, byla provedena pečlivá příprava, aby celé spuštění reaktoru splňovalo náročné bezpečnostní předpisy.” Bezpečnostní rada BARC po řádné kontrole povolila dosažení kritického stavu.

Na otázku, kdy proběhnou testy ponorky Arihant na volném moři Basu odpověděl: “Plavidlo už je na volném moři, od teď budou všechny testy ostré.” Podle vědců byly fyzikální testy reaktoru dosažením kritického stavu dokončeny. Nyní bude krok za krokem zvyšován výkon reaktoru. Spolehlivost primárních systémů už byla dostatečně prověřena. Nyní musí proběhnout testy sekundárních systémů – samotných systémů pohonu. “Jakmile otestujeme turbínu a generátor, pustíme se do  testů schopností ponorky,” dodal Basu, ředitel projektu tlakovodního reaktoru v  Kalpakkam.

Sinha, který je také tajemníkem indického Zvláštního oddělení pro jadernou energii (jedná se o úřad přímo podřízený ministerském předsedovi) tvrdí, že Indický průmysl dospěl do  fáze, kdy je schopen bez problému vyrobit reaktorovou nádobu tlakovodního reaktor, což se potvrdilo výrobou reaktoru pro Arihant.

Velmi mnoho dalších komponent reaktoru bylo také kompletně navrženo a vyrobeno v Indii. Program “plavidla založeného na pokročilých technologiích” se zrodil na přelomu let 1984 a 1985, aktivně se na něm začalo pracovat až v devadesátých letech.

Indie v poslední době investuje do svého námořnictva značné prostředky, v minulých dnech spustila na vodu také svou první velkou letadlovou loď třídy Vikrant, ta má ale ještě konvenční pohon. I tento projekt probíhal v těsné spolupráci s Ruskem.

Zdroj:  The Hindu, HN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..