Jaderná elektrárna Kudankulam, jejíž spuštění zdržely protesty protijaderných hnutí. (Zdroj: Thehindu.com)
Jaderná elektrárna Kudankulam, jejíž spuštění zdržely protesty protijaderných hnutí. (Zdroj: Thehindu.com)

Jaderná energetika musí tvořit významnou součást indického energetického mixu, protože v rámci jejích cílů rozvoje ekonomiky musí vzrůst výroba energie o 625%, řekl studentům během promoce bývalý předseda indického úřadu Atomic Energy Commission, Anil Kakodkar.

Dále pan Kakodkar během své řeči, která se konala 11. srpna v indické technické univerzitě v Gandhinagaru, uvedl: „Energie je velmi důležitá pro jakýkoliv ekonomický rozvoj… Nemůže nám fungovat průmysl, když na to nemáme energii.“

„Pokud se má Indie ukázat jako ekonomická velmoc, je potřeba zvýšit výrobu elektřiny vztaženou na jednoho obyvatele na stejnou úroveň, jaká je ve vyspělých zemích,“ citoval pana Kakodkara deník The Economic Times.

Kakodkar dodal: „Současná situace je taková, že za vyspělými zeměmi zaostáváme přibližně 14 až 15krát. Průměrná výroba elektřiny na hlavu je ve vyspělých zemích 10 000 jednotek, zatímco v Indii to činí kolem 800 jednotek na osobu.

Dále uvedl, že nárůst výroby elektřiny minimálně o 625%, tj. na úroveň 5000 jednotek na halvu, je nezbytný pro udržení ekonomického rozvoje Indie. „Požadavky takového objemu trvalé výroby energie mohou splnit pouze jaderné a solární elektrárny,“ Kakodkar pronesl. „Žádný jiný zdroj energie toho není schopen.“

V současné době je v Indii v provozu 20 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 4385 MWe. Dalších sedm bloků představujících celkový instalovaný výkon 4890 MWe je ve výstavbě a má být dokončeno do konce roku 2016. Plány ekonomického rozvoje vyžadují, aby instalovaný výkon jaderných reaktorů vzrostl do roku 2020 na 20 GWe a do roku 2032 dokonce na 60 GWe.

Podle údajů organizace International Energy Agency vyrobila Indie v roce 2012 celkově přibližně 1000 TWh elektřiny, z čehož téměř 30 TWh pocházelo z jaderných elektráren a pouze 1 TWh ze solárních panelů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..