Představa budoucí podoby závodu na výrobu jaderného paliva poblíž města Smolino. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Představa budoucí podoby závodu na výrobu jaderného paliva poblíž města Smolino. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Tisková kancelář ministerstva energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny oznámila, že výstavba společného ukrajinsko-ruského závodu na výrobu jaderného paliva v Kirovogradské oblasti bude podle plánů zahájena v září letošního roku.

Za tímto účelem se uskutečnilo jednání štábu pro koordinaci stavebních prací, kterému předsedal ukrajinský ministr energetiky, Eduard Stavickij. Na jednání byly projednávány otázky pracovní připravenosti k zahájení přípravné etapy projektu, stavu projektové a rozpočtové dokumentace, volby generálního dodavatele, výběru varianty financování projektu a další. Kromě představitelů ukrajinského ministerstva energetiky se jednání účastnilo též vedení soukromé akciové společnosti Zavod po proizvodstvu jadernogo topliva (Závod pro výrobu jaderného paliva), představitelé vlád Kirovogradské oblasti a také představitelé ruských společností Rusatom Overseas a TVEL.

Nový podnik s názvem Zavod jadernogo topliva (Závod jaderného paliva) je společným projektem Ukrajiny a Ruska. Ukrajinskou stranu v něm představuje státní koncern Jadernoe toplivo (Jaderné palivo), ruskou pak společnost TVEL. Oba účastníci projektu disponují rovnými podíly akcií v novém podniku. Podle plánů by měla být první část závodu na výrobu jaderného paliva u osady Smolino v Kirovogradské oblasti uvedena do provozu v roce 2015.

Zdroj: Novostienergetiki.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..