V Japonsku vznikl nový výzkumný orgán, který by podle předpokladů mohl umožnit sjednocení mezinárodních zkušeností s vyřazováním jaderných elektráren. Plánuje se, že výzkumné zařízení bude stát nedaleko poškozené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Mezinárodní výzkumný ústav pro vyřazování jaderných zařízení (The International Research Institute for Nuclear Decommissioning – IRID) byl oficiálně založen 1. srpna a v jeho čele stojí Hajima Jamana z jaderného výzkumného centra Univerzity v Kjóto. Hajima Jamana působí také jako předseda vládního výboru, který se zabývá středně a dlouhodobými opatřeními nutnými pro zajištění bezpečnosti po havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Ve výzkumném centru bude spolupracovat okolo 500 odborníků ze 17 různých organizací jak z národních výzkumných center, tak z příslušných podniků a továren, uvedlo vysílání organizace NHK (Nippon Hōsō Kyōkai, anglicky známé také jako Japan Broadcasting Corporation. – pozn. Atominfo.cz). Cílem tohoto institutu bude výzkum a vývoj nové technologie, která by zvyšovala technické standardy a poskytovala cenné rady v oblasti vyřazování jaderných zařízení z provozu.

Takuja Hattori, prezident japonského jaderně-průmyslového fóra Japan Atom Industrial Forum (JAIF), který vedl výzvy k podobné iniciativě, uvítal založení ústavu IRID. Tokuja Hattori řekl: „Považuji za naši národní odpovědnost, abychom spolu s ostatními zeměmi aktivně podporovali výzkum a vývoj, sdíleli nejrůznější vědomosti a využili je při výzkumu v oblasti jaderné bezpečnosti.“

Pan Hattori dále podotkl, že společný mezinárodní výzkum v oblasti likvidace jaderných elektráren, včetně nehodami poškozených jaderných elektráren Three Mile Island a Černobyl přispěly k nashromáždění technologie a zkušeností. Dodal: „Oči celého světa jsou teď obráceny na likvidaci jaderné elektrárny Fukušima.“ Pan Hattori doufá, že umožněním mezinárodní spolupráce vědeckých komunit prostřednictvím ústavu IRID budou moci vědci a organizace, které mají technologie a zkušenosti v této oblasti, sedět u jednoho stolu a trápit se nad stejnými problémy, přemýšlet, diskutovat, vyvíjet společně nové přístupy a strategie vedoucí k řešení problémů.

Pan Hattori také doufá, že nový výzkumný ústav posílí i lidské zdroje v jaderném výzkumu a to hlavně zapojením mladých lidí, kteří se po havárii ve Fukušimě mohli odvrátit od jaderného inženýrství a jaderných technologií.„Vyřazování jaderné elektrárny z provozu se může na první pohled zdát jako uklízení po skončeném večírku, ale likvidace ve Fukušimě s sebou přináší příležitosti a výzvy, kterým nikdo na světě ještě nečelil.“

„Vyřazování z provozu představuje dlouhodobé úsilí a aktivní výměna výzkumníků, inženýrů a techniků z celého světa může výrazně přispět k znovuzrození a revitalizaci Fukušimy,“ navrhuje pan Hattori.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..