Téměř každý loni na začátku léta zaznamenal objev Higgsova bosonu. Pro vědce to byla bezpochyby největší událost roku 2012. Veřejnost ale tento úspěch přijala v rozpacích, protože role Higgsova bosonu se laikům vysvětluje jen obtížně. Jde přeci o fyziku, kterou nemůžeme na základě naší každodenní zkušenosti pochopit. Přesto je význam Higgsova bosonu pro naši existenci tak velký, že se fyzik Don Lincoln z americké částicové laboratoře Fermilab rozhodl, přiblížit nám jeho úlohu za každou cenu. Co z této snahy vzniklo si můžete prohlédnou výše.

Roli Higgsova pole (entity, která dává částicím hmotnost) zde přebírá skupina vědců, kteří jsou na party v jedné z laboratoří. Pokud se mezi ně připlete někdo, s kým nechtějí nic mít (například výběrčí daní), může jejich středem bez problému projít až k baru, aniž by nějak pocítil jejich přítomnost. To je případ částic s nulovou hmotností, například fotonu. Pokud naopak přijde někdo, s kým si chce každý promluvit, například sám autor teorie popisující tento jev, Peter Higgs, bude postupovat jen velmi pomalu, protože ho bude každý zdržovat. Podobně pole působí na hmotné částice (elektrony,…), dodává jim hmotnost, setrvačnost. Oba zmínění pánové se tedy v poli chovají naprosto jinak, ale mimo toto pole (mimo místnost) mezi nimi není rozdíl, oba mají takříkajíc nulovou hmotnost. Rozdíl nastane až při interakci s polem.

Jak tedy v této analogii vypadá Higgsův boson? Představme si, že najednou někdo ode dveří zavolá, že v nějaké konkurenční laboratoři byl učiněn převratný objev. Lidé stojící blízko něj se seběhnou, aby si zprávu vyslechli, ale ti stojící dále nic neuslyší. Zpráva se ale prostřednictví diskutujících bude šířit dál. Celou místností tedy bude postupovat diskuzní kroužek jako jakési klubko v Higgsově poli. Takhle nějak si tedy můžeme představit Higgsův boson.

Samozřejmě, že je celé video třeba brát s rezervou, ale jak tvrdí tvůrci, lepší analogii zatím nikdo nevymyslel. 🙂

Zdroj: CERN, Fermilab, youtube

 

O autorovi

admin

Předcházející článek

Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..