Autoři muzikálu My. (Zdroj: Myatom.ru)
Autoři muzikálu My. (Zdroj: Myatom.ru)

4. srpna 2013 na scéně pražského Divadla Komedie poprvé vystoupili účastníci mezinárodního dětského projektu Nuclear Kids-2013, který sdružuje děti z rodin, pracujících v jaderném průmyslu.

80 dětí ze 36 měst, nacházejících se v 8 různých zemích světa, napsaly a zrežírovaly vlastní muzikál My. Na celou přípravu měly v rámci projektu čtyři týdny. Časové omezení mělo účastníky naladit na týmovou spolupráci a překonávání kulturních a jazykových bariér mezi nimi. Dvouhodinová podívaná, ve které si zahrály děti z Bulharska, Maďarska, Ruska, Turecka, Ukrajiny, Francie, Estonska a Jižní Korey, nenechává žádného diváka chladným.

„Začali jsme s tímto projektem v roce 2009, letos to tedy byla už pátá inscenace, kterou „jaderné děti“ vymyslely a zrežírovaly. Za tu dobu se k nám připojila celá řada zemí, u některých jsou dokonce Nuclear Kids fakticky jedinou formou vzájemné spolupráce. Tak je to dobře: právě společná práce v oblasti kultury a umění plodí důvěru a větší vzájemné porozumění, které mohou následně vyústit i v nové obchodní projekty“, uvádí Sergej Novikov, šéf oddělení pro komunikace ruské státní jaderné korporace Rosatom. „Nicméně hlavním a nejdůležitějším úkolem projektu je ukázat širší veřejnosti, že děti, které se narodily a vyrostly blízko jaderných elektráren nebo jiných jaderných objektů, jsou naprosto zdravé, talentované, a že se dokážou výrazně projevit i v kultuře a zvládnout velmi náročný a tvůrčí úkol. Za druhé v rámci Nuclear Kids dáváme možnost dětem ze vzdálených nebo uzavřených měst najít nové kamarády a objevit více nejen z vlastní země, ale z celého světa. Konečně za třetí taková práce dává dětem obrovské podněty k osobnímu rozvoji“.

Zkoušky muzikálu letos probíhaly v Maďarsku. „Nyní jednáme hned s několika partnerskými zeměmi o tom, kde budou zkoušky v roce 2014, má o to zájem řada našich spolupracovníků v Turecku, Spojeném království a Jižní Koreje“, uvádí ředitelka projektu Anna Trapezniková.

V roce 2014 by se Nuclear Kids měly rozrůst o několik dalších zemí, nabízejí možnost zúčastnit se i dětem z rodin pracovníků českého jaderného průmyslu. „Hlavní podmínkou je, aby to byly tvůrčí a talentované děti zaměstnanců v jaderných oborech: pracovníků jaderných elektráren, výzkumných ústavů, strojírenských podniků a tak dále“, míní Sergej Novikov.

Po vystoupeních v Maďarsku a České republice zamíří mladí umělci do Ruska, kde představí své veledílo divákům v sibiřském městě Tomsk a v obou ruských metropolích, Petrohradu a Moskvě. V Moskvě vystoupí na scéně divadla Et Cetera 14. srpna. Pak letošní ročník skončí a „jaderné děti“ pojedou zpět do svých rodných zemí a krajů, kde se možná budou těšit na vyhlášení nové soutěže o účast v týmu Nuclear Kids – tentokrát to bude ročník 2014.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..