Většina oblasti Kawamata, na obrázku označené modrým nápisem, která byla po nehodě ve fukušimské elektrárně evakuována, nyní spadá mezi oblasti na obrázku označené zelenou barvou, do nichž mohou obyvatelé volně vstupovat, ale nesmí se zde zdržet přes noc.  Oranžově vykreslená místa jsou oblasti, kam je stále omezený přístup a do červeně vyznačených oblastí lze vstoupit pouze ve velmi výjimečných případech. (Zdroj: World Nuclear News)
Většina oblasti Kawamata, na obrázku označené modrým nápisem, která byla po nehodě ve fukušimské elektrárně evakuována, nyní spadá mezi oblasti na obrázku označené zelenou barvou, do nichž mohou obyvatelé volně vstupovat, ale nesmí se zde zdržet přes noc. Oranžově vykreslená místa jsou oblasti, kam je stále omezený přístup a do červeně vyznačených oblastí lze vstoupit pouze ve velmi výjimečných případech. (Zdroj: World Nuclear News)

Obyvatelé města Kawamata nedaleko poničené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči se mohou začít připravovat na návrat do svých domovů. Obec Kawamata byla poslední evakuovaná oblast, která čekala na své přehodnocení.

Přestože okolí města Kawamata nepatří do hlavní evakuační oblasti, která představuje okruh 20 km od jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, došlo zde k evakuaci kvůli větru, který přinesl radioaktivní částice. Do města byl povolen jen omezený přístup, avšak před několika dny zmírnil japonský ministr obchodu, hospodářství a průmyslu vstupní kontroly do města.

Díky obnovení přístupu do oblasti je možné začít s dekontaminací a rekonstrukcí základní infrastruktury a služeb. Lidé se mohou vrátit do města jak do práce, tak navštívit své domovy a to bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Jediným omezením je, že zde nemohou zůstat přes noc. Dávka ozáření pro obyvatele této oblasti by nepřevýšila 20 mSv za rok, což je vládou povolená hranice pro trvalý návrat.

Omezený přístup zůstává pouze v malé části oblasti Kawamata, protože zde by dávky ozáření mohly přesáhnout uvedený roční limit 20 mSv. Lidé mohou dostat povolení vykonávat v takto omezených oblastech určité práce, bez toho aniž by byli monitorováni anebo museli použít ochranné pomůcky. Přesto je doporučeno do této zóny nevstupovat bezdůvodně, nezdržovat se příliš venku, místo delší chůze jet autem a umýt se při opětovném vstupu do budovy.

Ve svém projevu na zasedání Nuclear Emergency Response Headquarters uvedl premiér Šinzó Abe: „Při příležitosti dokončení přepracování evakuovaných oblastí, bych chtěl znovu požádat všechny ministry, aby pozorně naslouchali názorům lidí žijících v těchto oblastech. Na základě toho, bych si přál, aby byla provedena zvláštní měření a to vzhledem k naléhavé obnově Fukušimy.“

Nicméně, pan Abe uvedl, že dekontaminace a dočasné skladování radioaktivního odpadu zůstávají “obzvláště kritické” otázky. Řekl: „Stejně tak jako bych chtěl požádat o posílení systému, jenž urychlí měření radiace, bych chtěl dále vyzvat k tomu, aby postup dekontaminačního programu byl kompletně přezkoumán a aby dekontaminační práce postupovaly společně s úsilím o obnovu oblasti“.

Pan Abe dále uvedl: „Věřím, že nyní dosáhl postup obnovy Fukušimy nového výchozího bodu k uskutečnění návratu evakuovaného obyvatelstva.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..