Průzkumné práce ložiska v lokalitě Four Mile. (Zdroj: Quasarresources.com)
Průzkumné práce ložiska v lokalitě Four Mile. (Zdroj: Quasarresources.com)

Zahájení provozu v uranovém dole Four Mile v jižní Austrálii se přiblížilo, protože získal definitivní schválení úřadu pro ochranu životního prostředí. Partneři v tomto projektu ještě musí odsouhlasit plán rozvoje.

Australská vládní organizace Environment Protection Authority (EPA) udělila dolu Four Mile licenci pro těžbu a zpracování rudy. Licence pro tento důl používající technologii in-situ leaching (Jedná se o těžební postup, kdy je uran z rudy loužen přímo v jejím ložisku pod zemí. K přístupu stačí vyvrtat několik otvorů, kterými je voda vtláčena do ložiska a obohacená o minerály čerpána zpět na povrch. – pozn. Atominfo.cz) také zahrnuje plány nakládání s radioaktivními odpady.

Před zahájením provozu v dole Four Mile zbývá provést několik úkonů, mezi něž patří upravení současných licencí pro sousední důl Beverly, aby zde bylo možné zpracovávat materiál dodávaný z dolu Four Mile. Dále musí být získáno schválení federální vlády s plány dozoru a budoucí provozovatel dolu musí předložit dokumenty o výstavbě a uvedení do provozu.

Projekt Four Mile je společným podnikem společností Alliance Resources a Quasar Resources s podíly po řadě 25 % a 75 %. Projekt je řízen společností Heathgate Resources, což je přidružená společnost ke Quasar Resources. Obě tyto společnosti jsou pobočkami americké General Atomic Technologies Corporation.

Společnost Quasar Resources plánuje začít s těžbou ve východní části lokality dolu Four Mile, přičemž by využila zpracovaltelský závod sousedního dolu Pannikin. Odsud bude převážen roztok do osm kilometrů vzdáleného hlavního závodu společnosti Hetahgate Resources, který se nachází v dole Beverly, a zde bude získáván produkt z roztoku.

Společnost Alliance Resources upřednostňuje vybudování vlastního závodu na zpracování roztoku, umístěného v lokalitě dolu Four Mile, namísto jeho přepravy do podniku společnosti Heathgate Resources, protože by to podle ní přineslo lepší výsledky.

Zahájení provozu v dole Four Mile bylo odloženo kvůli právním sporům mezi společnostmi Alliance Resources, Quasar Resources a Heathgate Resources. Federální soud se v současné době zabývá žalobou společnosti Alliance Resources, která kvůli odkladům a neshodám požaduje navrácení plného vlastnictví ložiska Four Mile.

V květnu 2012 souhlasila společnost Alliance Resources s vytvoření strategického spojenectví a japonskou obchodní společností Itochu Corporation. Podle podmínek dohody bude mít společnost Itochu Corporation právo získat 14,9 % akcií společnosti Alliance Resources do šesti měsíců od definitivního rozhodnutí soudního sporu. Nadto ještě do 12 měsíců od ukončení sporu bude mít možnost získat dalších 25,1 % akcií.

Pro ložisko Four Mile byly odhadované zásoby uranu stanoveny na 32 tisíc tun U3O8 a indikované potom na 27 tisíc tun U3O8 s koncentrací 0,33 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..