Čtyři cirkulační čerpadla určená pro americké reaktory AP-1000 v San-menu v provincii Če-ťiang, které v Číně staví společnost Westinghouse, jsou na cestě zpět do Spojených států. Důvodem má být zaklínění vadného rotoru. Informace vyšla najevo v souvislosti se zveřejněním ekonomických výsledků za první pololetí letošního roku americké firmy CurtissWright Electro-Mechanical Corporation, jež tato zařízení vyrábí. Za defekty je údajně zodpovědný jeden z dodavatelů. „Čerpadla se vracejí do USA kvůli novým součástkám a zpátky by měla být poslána v roce 2014,“ uvedl Martin R. Benante, výkonný předseda Curtiss-Wright.

Není to zdaleka poprvé, kdy měla cirkulační čerpadla Curtiss-Wright v Číně potíže.

V minulosti několikrát neprošla kvalifikačními testy. Defekty čerpadel se řešily již v roce 2009, kdy při zkouškách došlo k narušení ložisek. Westinghouse tehdy uznal, že vyřešení potíží přinese změnu konstrukce systému. I když opravené zařízení dostalo později zelenou, v létě 2011 bylo pro změnu zaznamenáno jeho předčasné přehřátí. Letos v lednu došlo na rotoru dodávaném firmou Wollaston Alloys k ulomení malého kousku čepele.

Westinghouse staví v Číně dvě jaderné elektrárny s reaktory typu AP-1000. Kromě té v San-menu ještě v Chaj-jangu. Podle původních plánů měly obě začít produkovat elektřinu již v letošním roce. K tomu však podle firmy nedojde. Není pochyb o tom, že kvůli odkladu spuštění reaktorů se energie z nich Číňanům prodraží. Čína ovšem nevsadila pouze na jednu kartu. Při výstavbě nových jaderných elektráren využívá také francouzskou a ruskou technologii, navíc pracuje na vývoji vlastního reaktoru.

Zdroj: Euro.e15.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Ano Westinghouse je velice technicky pokročilý projekt, ale to byl i Boeing 787 Dreamliner, a jak dopadl.
    Navíc spolehlivost těchto bloků je přinejmenším spekulativní. Ne jenom, že zatím nestojí žádný referenční blok, který by mohl prokázat svojí spolehlivost, ale už teď, kdy se teprve tyto bloky staví, se začínají objevovat zprávy o problémech s hlavními cirkulačními čerpadly, které mají tak závažné problémy jako přehřívání, zaklínění hlavního rotoru, ulomená část lopatky rotoru, což není zrovna drobná potíž, zvlášť vezmeme-li v úvahu, že by tato čerpadla měla být zapouzdřena, tedy bez přístupu k údržbě. Navíc Westinghouse neprokázal svoji spolehlivost ani v minulosti, vzpomeňme si na problémy s jejich palivem. Obávám se, že vybráním tohoto projektu by ČEZ riskoval nemalé prostředky, které by se projevily při řešení těchto problémů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..