Vysokoteplotní reaktor nabízený konsorciem National Project Managment Corporation bude mít tři možnosti využití: výrobu elektřinu, tepla a vodíku. (Zdroj: Nationalpmc.com)
Vysokoteplotní reaktor nabízený konsorciem National Project Managment Corporation bude mít tři možnosti využití: výrobu elektřinu, tepla a vodíku. (Zdroj: Nationalpmc.com)

V druhém kole soutěže o financování návrhů nových malých reaktorů přibude nové konsorcium, které oznámilo svou účast s projektem vysokoteplotního reaktoru chlazeného heliem. Tento projekt má silnou podporu státu New York.

Americké ministerstvo energetiky vyhlásilo druhou fázi soutěže o podporu při financování vítězných návrhů nových malých modulárních reaktorů (Small modular reactor – SMR) v naději, že se jim do roku 2022 podaří představit nové koncepty veřejnosti. Soutěž nabízí přístup k až 226 milionům dolarů, které nashromáždila celá řada společností. První kolo vyhrál reaktor mPower společnosti Babcock & Wilcox a získal tak přístup k 79 milionům dolarů v listopadu 2012.

Společnost National Project Management Corporation (NPMC) stojí v čele nejnovějšího návrhu, který bude brzy oficiálně vyhlášen. Konsorcium je tvořeno skupinou partnerů pocházejících ze státu New York a působících v něm: samotná vláda tohoto státu, město Oswego, přístavní správou města Oswego, úřad Empire State Development a úřad New York State Energy Research and Development Authority.

Součástí týmu jsou také společnosti Pebble Bed Modular Reactor (PBMR) z Jihoafrické republiky a National Grid – provozovatel přenosové sítě se sídlem ve Velké Británii, který však provozuje i část sítě ve Spojených státech amerických a čítá 3,3 miliónů zákazníků v New Yorku, Massachusetts a Rhode Island.

Koncepty reaktorů

V projektu společnosti NPMC je použit reaktor typu Gas Turbine Modular Helium Reactor (GT-MHR), který může sloužit ke třem hlavním účelům: výroba elektřiny, dodávka tepla pro průmysl či produkce vodíku a „hluboké spalování“ vyhořelého jaderného paliva, čímž by bylo získáno teplo a energie a zároveň by tím bylo zjednodušeno nakládání s vysoce radioaktivním odpadem.

Popis reaktoru odpovídá již dříve publikovaným výhodám reaktoru GT-MHR vyvinutému společností General Atomics během osmdesátých a devadesátých let, jehož prototyp byl nedávno testován ve spolupráci s japonskými a ruskými partnery. Ovšem instalovaný výkon zařízení společnosti NPMC odpovídá svými 165 MWe spíše předchozímu projektu PBMR než návrhu reaktoru typu GT-MHR společnosti General Atomics, který má výkon zhruba 280 MWe a navíc společnost General Atomics není v návrhu společnosti NPMC zmíněna. General Atomics přitom přišla na Ministerstvo energetiky se svou vlastní nabídkou založenou na variantě reaktoru GT-MHR známé jako Energy Multiplifier Module.

Projekt PBMR v Jihoafrické republice byl odložen, ale technologie této společnosti vykazuje jistou podobnost s konceptem GT-MHR. Obě jsou založeny na palivových částicích TRISO, které jsou tvořeny 0,5mm kuličkami oxidu uranu zabalenými do několika vrstev křemíku a uhlíku a zapuštěnými do grafitové matrice. Pro reaktor PBMR jsou zformovány do koulí velikosti tenisového míčku, které dohromady vytvoří rozsáhlou aktivní zónu, zatímco v případě GT-MHR jsou uspořádány do šestiúhelníkových hranolů, vystavěných do kompaktního bloku aktivní zóny. Dalším spolčeným rysem obou návrhů je využití jako chladicí látky helia, které přímo pohání soupravu turbíny a generátoru.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..