Výstavní síň GLOBE prezentuje částicovou fyziku a CERN interaktivní formou a určitě také stojí za návštěvu.
Výstavní síň GLOBE prezentuje částicovou fyziku a CERN interaktivní formou a určitě také stojí za návštěvu.

Od minulého týdne je možné přihlásit se na prohlídku podzemních prostor v CERN v rámci Dní otevřených dveří. O víkendu 28. a 29. srpna, vždy od devíti hodin dopoledne do osmi večer, bude mít široká veřejnost neobvyklou příležitost prohlédnout si některá podzemní zařízení Evropského centra pro jaderný výzkum CERN. Hlavním lákadlem pro návštěvníky budou dva přístupové body do tunelu vlajkové lodi mezi urychlovači – LHC, přístupné budou i všechny čtyři hlavní detektory, které na tomto urychlovači pracují, a také „předurychlovač“ Super Proton Synchrotron (SPS). Prohlídka těchto běžně všem zapovězených míst (při provozu urychlovače byste tam opravdu být nechtěli a při pravidelných odstávkách je vstup povolen jen technikům) je možná díky dlouhé dvouleté odstávce spojené se zvyšováním maximální urychlovací energie, která začala v únoru.

Počet návštěvníků podzemních prostor je bohužel samozřejmě omezen, přístup bude možný jen na základě rezervace, vstupenky musí být získany z webové stránky CERN Open Days. Z bezpečnostních důvodů není možný vstup dětí mladších 12 let. Jedna osoba si může rezervovat maximálně čtyři vstupenky, které se budou vztahovat jen na konkrétní den a čas. Vstup je zcela zdarma a lístky budou k dispozici na stránkách průběžně během čtyř týdnů.

CERN provozuje unikátní vědecké přístroje – urychlovače částic a detektory. Pomocí těchto zařízení posouvá hranice poznání podstaty hmoty a původu Vesmíru. Největší z urychlovačů – LHC – tvoří prstenec dlouhý 27 km, ve kterém jsou proti sobě urychleny svazky částic. Jejich srážky analyzuje několik detektorů, které mají obrovské rozměry v řádech desítek metrů a skládají se z milionů senzorů. Urychlovač LHC je připojen na kaskádu menších akcelerátorů, z nichž největší a poslední před vstupem do LHC je právě SPS, ten je uložen v podzemním tunelu o obvodu 7 km.

Kromě podzemních laboratoří si návštěvníci mohou prohlédnout i dalších 35 pozoruhodných míst, kde probíhá výzkum, díky kterému se mění náš pohled na svět. Otevřené budou povrchové laboratoře, Výpočetní centrum, malé urychlovače, experimenty a technické budovy. Návštěvníci budou mít možnost setkat se s vědci inženženýry a techniky, kteří jim objasní objevy a technologie největší částicové laboratoře na světě.

Veškeré vstupy a aktivity jsou zdarma.

Vzhledem k velkému očekávanému počtu návštěvníků budou uzavřeny některé přístupové cesty. Pro veřejnost nebudou k dispozici žádné rozšířené parkovací plochy v areálu, proto všem doporučujeme použít veřejnou dopravu nebo kyvadlový autobus, který bude zdarma pro účely akce přepravovat osoby mezi sběrnými parkovišti a CERN. Každý návštěvník má také nárok na jednu zpáteční jízdenku v rámci „Unireso tout Genève“ zóny (pokrývá celé město a přilehlé okolí) se svolením partnera akce Transport Publics Genevois.

Pro rezervaci prohlídky podzemních prostor a další praktické informace o všech detailech Open Days, navštivte: http://opendays2013.web.cern.ch/.

Pro cestu z Prahy můžete využít letecké každodenní letecké spojení společností ČSA/Darwin Airlines nebo SWISS. Přímé autobusové linky zajišťuje také hned několik společností. Možná je i kombinace vlakové a železniční dopravy, takto se lze do Ženevy dostat zhruba za 12 hodin.

Z letiště je nejlepší použít autobusy 23/28/57 do zastávky Blandonnet, kde můžete přestoupit na tramvaj číslo 18 ve směru na CERN/ Meyrin.

Zdroj: CERN press office

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..