Nákres vnitřního zařízení úložiště vysoce radioaktivního odpadu v lokalitě Yucca Mountain. (Zdroj: Nrc.gov)
Nákres vnitřního zařízení úložiště vysoce radioaktivního odpadu v lokalitě Yucca Mountain. (Zdroj: Nrc.gov)

Podle amerického odvolacího soudu jednal regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) nezákonně, když přerušil posuzování žádosti o licenci pro úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě Yucca Mountain.

Rozhodnutí odvolacího soudu pro District of Columbia bylo výsledkem soudního řízení vyvolaného skupinou žalobců, do níž se řadí státy Washington a Jižní Karolína a organizace a jednotlivci z těchto států. Žalobci usilovali o soudní příkaz, který by pravomocně urychlil obnovení průběhu posudku žádosti o licenci.

V roce 2008 podalo americké ministerstvo energetiky (Department of Energy – DoE) žádost o vybudování trvalého úložiště vysoce radioaktivního odpadu pocházejícího z amerického jaderného průmyslu a vojenského sektoru. V roce 2009 se americká státní správa rozhodla opustit tento projekt a začít vyvíjet od základu nové postupy pro nakládání s radioaktivním odpadem, což vedlo k pozastavení licenčních prací americkým regulačním úřadem. V 29stránkovém rozhodnutí soudu poznamenal soudce Brett Kavanaugh, že i ve fiskálním roce 2011 pokračoval Kongres Spojených států amerických ve vyčleňování finančních prostředků na státem nařízený licenční posudek. I přes výši vyčleněných prostředků, která dosahovala 11,1 milionu dolarů, se regulačnímu úřadu nepodařilo dokončit posudek zákonem předepsaným způsobem. „Podle vlastního doznání úřadu NRC došlo skutečně k tomu, že úřad neměl zájem o respektování zákonů. Raději zastavil práce na posudku a opustil úvahy o licenční žádosti podané ministerstvem energetiky,“ bylo uvedeno v rozhodnutí soudu.

V srpnu 2012 soud případ odložil, čímž nechal nevyřešenou otázku vyhrazených finančních prostředků pro fiskální rok 2013 a Kongresu dal čas na objasnění situace, protože byl regulačním úřadem nařknut, že nechce pokračování licenčního posudku. „Od vydání tohoto soudního rozhodnutí … se regulační úřad odmlčel a Kongres nezměnil hlavní právní body. Podle toho, jak se věci v současné době mají, regulační úřad opovrhuje zákony,“ prohlásil soud, čímž podpořil žalující stranu.

Tyto kroky uvítaly důležité orgány jaderného průmyslu Spojených států, Nuclear Energy Institute a Nuclear Waste Strategy Coalition, pro které to znamená jasné znamení závazku regulačního úřadu pokračovat v posuzování licence pro Yucca Mountain. Obě organizace uvedly ve svém společném prohlášení: „Jaderný průmysl cele očekává, že NRC provede všechny nezbytné kroky k okamžitému obnovení svého nezávislého vědeckého hodnocení žádosti o licenci pro Yucca Mountain, jak mu nařídil soud.“

Ve společném prohlášení bylo dále poznamenáno, že odběratelé elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách přispěly do státních pokladen formou poplatků a úroků téměř 35 miliardami dolarů, které jsou speciálně určeny pro nakládání s použitým jaderným palivem. Dále ve svém prohlášení obě organizace podpořily Kongres, aby poskytl vyčleněné finanční prostředky na dokončení licenčního zhodnocení: „Odběratelé … si zaslouží vědět, zda je lokalita Yucca Mountain bezpečným místem pro trvalé ukládání jaderného paliva.“

Činnosti v oblasti nakládání s radioaktivním odpadem ve Spojených státech se soustředí na vytvoření geologického úložiště použitého jaderného paliva. Lokalita Yucca Mountain v Nevadě byla k tomuto účelu schválena v roce 2002. Bez funkčního trvalého úložiště se stává otázka skladování použitého paliva stále závažnější jak pro současné, tak i pro budoucí americké jaderné elektrárny. V současné době pracuje úřad NRC na novém návrhu svého pravidla o způsobilosti pro nakládání s jaderným odpadem (v angličtině známé jako Waste Confidence Rule), které uvádí, že regulační úřad NRC je zodpovědný za budoucí dostupnost trvalého úložiště. Toto pravidlo bylo prohlášeno americkými soudy neplatným a bez něj nemůže NRC vydávat stavební a provozní licence novým jaderným elektrárnám. Nedávno vydal NRC koncept prohlášení Waste Generic Environmental Impact Statement k veřejným připomínkám.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..