Reaktorový blok společnosti NuScale
Reaktorový blok společnosti NuScale

Britská strojírenská společnost Rolls-Royce se připojila ke konsorciu NuScale Power v jeho žádosti o finanční podporu vlády Spojených států při vývoji malého modulárního reaktoru (SMR).

Americké Ministerstvo energetiky (DoE) zamýšlí spustit finanční podporu pro dva návrhy SMR prostřednictvím sdílení nákladů. Podpoří výzkum nových technologií a licencování zařízení. První společností, která bude finanční prostředky čerpat, se stala na konci loňského roku Babcock & Wilcox, která v USA postavila řadu klasických jaderných elektráren. DoE teď vyhodnocuje žádosti o druhý díl podpory. NuScale je jedním ze žadatelů, kteří se do druhého kola přihlásili.

Vedení Rolls-Royce se nyní přihlásilo k podpoře společnosti NuScale v této soutěži.

Prezident jaderné divize společnosti Rolls-Royce Jason Smith řekl: „Rolls-Royce má významné výrobní kapacity v USA a bohatou padesátiletou zkušenost s jadernými technologiemi od navrhování komponent reaktoru a jejich výroby přes servisní práce až po záležitosti týkající se prodloužení životnosti nebo ukončení provozu elektrárny“.

Vzhledem ke svému angažmá v projektu britských námořních reaktorů (od roku 1959), získalo Rolls-Royce značné množství poznatků z jaderné výroby a spolehlivý řetězec dodavatelů příslušných technologií a výrobků. Společnost se nyní zabývá nakládáním s palivem, údržbou reaktorů, výměnou paliva, nedestruktivní defektoskopií a podle svých slov nabízí také „unikátní metody likvidace jaderných elektráren a nakládání s jaderným odpadem.“

Šéf Nuscale John Hopkins tento krok britské společnosti vítá: „S pomocí světově významných výrobních kapacit Roll-Royce přinese NuSacle světovému trhu mnoho výzkumného potenciálu a další možnosti výroby a údržby jaderných reaktorů.“

NuScale vyvíjí zapouzdřený tlakovodní reaktor o výkonu 45 MWe v setu s elektrickým generátorem, který bude vyroben v továrně a poslán na místo určení, kde může být zapojen v baterii až po 12 kusech. Díky tomu může mít výsledná elektrárna výkon od 45 až do 540 MWe. Aktivní zóna bude používat klasické palivové soubory, ale bude chlazena přirozenou cirkulací vody, což umožní snížit množství komponent a bezpečnostních prvků ve srovnání s klasickými reaktory.

V listopadu roku 2012 byla společnost Babcock & Wilcox mPower vyhlášena vítězem prvního kola finančního programu, což jí otevřelo brány k 79 milionům dolarů určených na komerční prototyp, který má být hotov do roku 2022. Druhé kolo bylo vyhlášeno letos v březnu, uzávěrka přihlášek byla 1. července.

Mezi další společnosti, které přihlásily své návrhy do druhého kola, patří Westinghouse, Holtec International a Hybrid Power Technologies.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

3 Comments

    Zajímalo by mě, kdy se konečně čeští novináři naučí, že „core“ jaderného reaktoru není česky „jádro“, ale „aktivní zóna“…

      To mne by zajímalo, kdy se naučí, že „se bude účastnit“ se česky řekne „se zúčastní“ …

      Odpovídám na obě připomínky. Máte pravdu, opraveno 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..