Saudská Arábie se v poslední době netají velkými ambicemi -  nedávno dokončila druhou nejvyšší stavbu na světě - Abraj al-Bait Towers, zvládne tedy svůj vlastní jaderný program?
Saúdská Arábie se v poslední době netají velkými ambicemi – nedávno dokončila druhou nejvyšší stavbu na světě – Abraj al-Bait Towers, zvládne tedy svůj vlastní jaderný program?

V arabských médiích se objevily zprávy o velkých plánech Saúdského království, které se s plánovaným výkonem nových jaderných elektráren o hodnotě 22 GW hodlá stát regionálním lídrem v rozvoji energetiky bez fosilních paliv. Instalovaný elektrický výkon by se tímto krokem zvýšil o polovinu.

Abdul Ghani bin Melaibari, koordinátor vědecké spolupráce v instituci King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (tato instituce organizuje veškerý výzkum v oblasti jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů), potvrdil tento smělý plán a upřesnil, že první dva reaktory by měly být připraveny do deseti let. Jedním dechem ale dodal, že náklady na výstavbu zde budou poněkud vyšší vzhledem k extrémně horkému klimatu. Upozornil také na nutnost vzniku vzdělávacího a tréninkového programu pro budoucí saudské odborníky.

Melaibari dále uvedl, že cena výstavby a provozu jaderných elektráren se liší zemi od země. Ve Francii, Rusku, Jižní Koreji nebo Japonsku, všude je cena závislá na použité technologii, infrastruktuře a dostupnosti pracovní síly.

Saúdská Arábie a její sousedé v Perském zálivu vidí v jaderné energetice možnost, jak uspokojit rostoucí spotřebu a zároveň zabránit zvyšování emisí. Nejdůležitější úlohou těchto zdrojů ale samozřejmě bude časem nahradit dnes všudypřítomnou ropu.

„Za 10 let budeme mít k dispozici první dva reaktory,“ řekl Melaibari serveru Arab News. „V následujících letech chceme spustit každý rok dva bloky, dokud jich nebudeme mít 16. Chceme pokrýt 20% spotřeby elektrické energie v naší zemi z jaderných zdrojů.“

Cenu jednoho reaktoru Melaibari odhadl na 7 miliard dolarů a dodal, že Království nyní zadalo specializovaným firmám vypracovat podrobný projekt.

Mnoho zemí ustoupilo od svých plánů na nové jaderné elektrárny po havárii Fukushima Daiichi v Japonsku. Ale státy GCC (Organizace pro spolupráci v Perském zálivu) prosazují své plány velkých investicí v jaderné energetice.

Spojené arabské emiráty zadaly v prosinci 2009 korejskému konsorciu zakázku na výstavbu čtyř bloků v hodnotě 20,4 miliardy dolarů.

Očekává se, že spotřeba elektrické energie v Saúdské Arábii během příštích 10 let vzroste asi o 7 až 8 procent. Saudská Arábie je největší ekonomikou GCC, s ročním hrubým domácím produktem 622 miliard dolarů (24000 dolarů na obyvatele).

Zdroj: Arab News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..