Schéma reaktoru MBIR.
Schéma reaktoru MBIR.

Výzkumný reaktor MBIR (na báze rychlých neutronů), jehož výstavba je připravována ve městě Dimitrovgrad na jihu evropské části Ruska, už čeká pouze na udělení licencí. V okamžiku, kdy je od ruské státní agentury pro životní prostředí Rosprirodnadzor získá, bude se moci začít stavět.

Reaktor MBIR by měl být ve světovém měřítku nejvýkonnějším reaktorem svého druhu. Jeho plánovaný výkon bude činit 150 megawattů. Cena projektu je odhadována přibližně na 16,4 miliard rublů (asi 10,2 miliard korun).

Ruská státní korporace Rosatom oznámila, že doufá v udělení licence, nutné pro instalaci výzkumného zařízení tohoto víceúčelového reaktoru, do konce července. Agentuře RIA Novosti to řekl ředitel projektu Alexandr Tuzov. Upřesnil, že po udělení licence od Rosprirodnadzoru bude Rosatom čekat na další požadovanou licenci od technické agentury Rostechnadzor, která by měla být vyřízena do konce října. Stavební práce by měly být podle plánu zahájeny na podzim příštího roku.

Víceúčelový výzkumný reaktor na rychlých neutronech MBIR bude Rusko stavět ve spolupráci se Spojenými státy a Francií, na dodávkách se budou podílet i Češi. Moravská společnost EGP Invest z Uherského Brodu navrhuje pro MBIR strojovnu a očekává, že následně získá i další zakázky. Společnost Škoda Power je favoritem na získání zakázky na výrobu turbíny pro MBIR.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii je dnes po celém světě provozováno cca 240 výzkumných reaktorů. Dalších cca 360 reaktorů již bylo zastaveno a vyřazeno z provozu.

Největší počet provozovaných jaderných výzkumných reaktorů na světě je v Rusku (62), následují Spojené státy (54), Japonsko (18), Francie (15), Německo (14) a Čína (13). V České republice existují tři výzkumné reaktory – dva v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a jeden školní reaktor VR-1 na ČVUT v Praze.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..