28.11.2022
Pohled do sálu během diskuze o přeměně francouzské energetiky. (Zdroj: Nordpasdecalais.fr)
Pohled do sálu během diskuze o přeměně francouzské energetiky. (Zdroj: Nordpasdecalais.fr)

Ve Francii skončila osmiměsíční diskuze o energetice, jejíž závěry budou zveřejněny v září a budou důležité pro podobu budoucí energetické koncepce francouzské vlády a především odpoví na otázku budoucí role jaderné energetiky.

Během debaty s podtitulem Národní diskuze o přeměně energetiky byla prodiskutována energetika ze všech stran a z hlediska jaderné energetiky se jednalo o první diskuzi v podobě Grenellské debaty (Diskuze na téma životního prostředí, která shromáždí představitele státu, místních úřadů a průmyslových, dělnických a nevládních organizací s cílem sjednotit postoje k určitému tématu a definovat hlavní body veřejné koncepce ekologického vývoje. – pozn. Atominfo.cz). Tato diskuze následovala po zvolení Francoise Hollanda francouzským prezidentem v roce 2012, který slíbil snížení podílu jádra na francouzském energetickém mixu a zavření nejstarší francouzské elektrárny, aby získal podporu strany zelených Les Vertes.

Uzavření hrozí především jaderné elektrárně Fessenheim, jejíž dva bloky stojí poblíž hranic s Německem a Švýcarskem a je nejstarší francouzskou jadernou elektrárnou v provozu. Společnost EDF nedávno zesílila betonové základy kontejnmentu prvního bloku této elektrárny, aby splnila podmínky regulačního úřadu pro prodloužení licence k provozu. Podobná úprava čeká i druhý blok, ale nad oběma bloky bude stále viset hrozba uzavření z politických důvodů, k čemuž má dojít podle předvolebního slibu prezidenta Hollanda do roku 2016, což je konec jeho funkčního období.

Francouzské ministerstvo udržitelného ekologického vývoje a energetiky napočítalo 170 tisíc účastníků tisíce regionálních diskuzí a dvanáct set příspěvků na internetu. Závěrečnou událostí bylo deváté setkání Národní rady, kterému předsedal ministr Philippe Martin, který 18. července sestavil závěrečný dokument. Shrnutí celé diskuze bude představeno během národní environmentální konference v září a poté bude v parlamentu prodiskutován návrh zákona.

Pan Martin uvedl: „Zapojení veřejnosti bylo úžasné. Musíme uznat kvalitu diskuze, která umožnila vyjádření všech názorů. Panuje tu shoda, ale stále se najde několik odlišností, což je pirozené.“

Během diskuze bylo vidět omezené zapojení francouzského jaderného průmyslu, kterému dominují státem řízené společnosti Areva a EDF. Vládní výzkumná organizace CEA hodnotila příznivě rostoucí míru využití elektřiny namísto ropy a plynu, ale byla svázána hranicí 50% využití jádra, kterou stanovil pan prezident Hollande. Podle organizace CEA by měla Francie provozovat stejný počet jaderných reaktorů jako v současné době, protože doba potřebná pro přeměnu energetiky bude poměrně dlouhá.

Největší francouzské sdružení zaměstnavatelů Mouvement des Entreproses de France (MEDEF) zastupovalo při debatě kromě sebe i tři obchodní skupiny a myslí si, že debata nevedla ke konkrétním výsledkům: „Otázky cílů, cest k jejich splnění a financování zůstaly zcela otevřeny i po osmiměsíční diskuzi. Je na zákonodárcích, aby vyjasnili cíle, nastavily směr a pravidla, jejichž stabilita je zásadní pro ekonomické činitele provádějící přeměnu energetiky.“

Dále sdružení MEDEF pokračuje: „Aby přeměna energetiky dopadla úspěšně, musí být součástí evropského a mezinárodního kontextu s třemi cíli – konkurenceschopnost, zaručení dodávek a změna klimatu, což jsou oblasti, v nichž je Francie známa pro svou vykonanou práci.“

Francie v současné době čerpá 75% své elektřiny z flotily jaderných reaktorů, která byla vyvinuta po rozhodnutí o zvýšení energetické bezpečnosti, které vykonala vláda v sedmdesátých letech. Přibližně 15% pochází z obnovitelných zdrojů a jenom 10% z fosilních paliv, takže Francie má emise oxidu uhličitého na jednu kWh ve výši 79 g, což je hluboko pod evropským průměrem 429 g.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..