Model reaktoru VVER-TOI. Foto Atominfo.cz
Model reaktoru VVER-TOI. Foto Atominfo.cz

Přinášíme laskavým čtenářům čtvrtou část rozhovorů se členy české delegace na konferenci v Moskvě, věnované informačnímu systému pro výstavbu jaderné elektrárny Multi-D, která proběhla 14. až 16. června. První část si můžete přečíst zde, druhou zde, třetí zde a blogový příspěvek o konferenci zde.

Lukáš ZedníkHochtief CZ, a.s.

Jaký je Váš celkový dojem z návštěvy Ruska?

Myslím si, že konference byla přínosem, bylo vidět systém řízení, jaký si Rusové představují při stavbě budoucích reaktorů. Jako pro firmu, která se uchází o dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína, je pro nás užitečné vědět, jak si Rusové představují řízení výstavby. Co se týče organizace akce, tak ta byla bezchybná.

Jaký jste měl dojem z návštěvy rostovské jaderné elektrárny?

Naše společnost se podílela na stavbě prvního a druhého bloku této jaderné elektrárny, takže v týmu, v němž pracuji, je spousta lidí, kteří se s tou výstavbou potýkali. Byla to návštěva bloku VVER-1000, což je pro mě poměrně známý blok včetně jeho některých metod výstavby. Co bylo pro mě super, bylo to, že jsme viděli systém řízení implementovaný přímo na výstavbu. Viděli jsme zajímavé věci, dostali jsme se i na reaktorový sál. Takže to hodnotím kladně.

Co je podle Vašeho názoru předností systému Multi-D?

Je to určitě zefektivnění celého systému řízení a informovanosti stran. Probíhá to teoreticky on-line, takže dojde k urychlení komunikace.

Má tento systém nějaké obdoby ve světě a pokud ano, jaké má výsledky?

O tom byla celá konference, spousta firem na ní předváděla svůj software a jeho použití na reálných projektech. 3D projektování je bezpochyby budoucnost, která nás čeká a asi ji podporuji. Co se týče nějakých velkých projektů u nás, tak s tím jsem se ještě nesetkal, pokud vím, jsou takto projektovány některé velké provozy. To 3D ještě není úplně aktuální, respektive se s ním u nás v současné době ještě nesetkáváme.

Dá se podle Vašeho názoru tento model aplikovat při dostavbě jaderné elektrárny Temelín?

Určitě ano, ale musí být splněno velké množství faktorů, např. zaškolení personálu a technické vybavení jak hardwarové, tak softwarové.

Další navazující otázkou je, jestli budou čeští dodavatelé schopni se zapojit do této technologie a vlastně do jiného informačního systému, než jsou zvyklí?

Určitě jsou společnosti, které to už dělají. V České republice máme projekční společnosti, které projektují ve 3D. Spolupráce s Ruskem u nás také funguje, takže si myslím, že v tomhle nebude problém, pokud bude zajištěna spolupráce z ruské strany. Co se týče přímo lidí, kteří by to měli stavět a vykonávat, jde už hlavně o koncové uživatele, kteří ten systém využívají a pokud k nim bude přívětivý a přehledný, tak to bude jen výhoda.

Je podle Vašeho názoru možné zkrátit pomocí této technologie dobu výstavby jaderné elektrárny?

Pokud už bude ten systém odladěný a funkční a nebude během výstavby nutné jej měnit za pochodu nebo nějak dále vyvíjet, tak podle mě přímo musí, díky němu je ze strany uživatelů spolupráce mnohem snazší. Pokud by byla situace taková, že by sem šel ten systém nehotový a ještě by se musel dále vyvíjet a nějakým způsobem podporovat, tak to bude zpomalovat. Ale je to samozřejmě investice do budoucnosti a pokud se to bude dát použít i někde jinde, tak proč ne.

Lze podle Vás kvantitativně určit, o kolik konkrétně se zkrátí předpokládaná doba výstavby?

Jak jsem říkal, nejsem zcela přesvědčen, že ten systém je zcela kompletní. Myslím si, že je třeba bylo potřeba ještě spoustu věcí upravit a doladit, takže nejsem schopen odpovědět. Třeba si nejsem jist, zda je 3D projektování efektivní u všech typů projektů, pokud je projekt menší, tak je to spíš na obtíž. Ale v rozsáhlých projektech, které je možné opakovat, je 3D modelování jednoznačně přínos.

Změnily se nějak se zavedením postupů Multi-D požadavky na zaměstnance?

Pokud by zaměstnanec přímo pracoval s tímto systémem, tak asi ano, zvláště ve znalosti toho systému. Mnohdy to může usnadnit.

Myslíte si, že se dá pojistit při stavbě proti chybám v 3D schématu?

Samozřejmě, myslím, že právě tohle je jeden z hlavních přínosů. Když to člověk namodeluje ve 3D, tak lze konflikty snadno vidět.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..