Kupole je konečně na svém místě, na pozadí vody průlivu La Manche. (EDF)
Kupole je konečně na svém místě, na pozadí vody průlivu La Manche. (EDF)

Výstavba prvního reaktoru typu EPR na francouzském území prošla minulý týden zásadním milníkem. Uložení obrovské železobetonové kupole dotvořilo reaktorovou budovu. Flamanville 3 má podle současného scénáře začít pracovat v roce 2016.

Jeden z největších a nejvýkonnějších jeřábů na světě vyzvedl kupoli, která měří 43 metrů v průměru a váží asi 260 tun, do výšky 44 metrů na mocné obvodové zdi budovy reaktoru.

Vlastník elektrárny, společnost EDF, uvedla, že čistě stavební práce byly úspěšně ukončeny, stejně tak je již provedeno i 46% elektrotechnických a strojních prací. EDF stojí za architektonickým řešením projektu, českým čtenářům dobře známá společnost Areva dodala jaderné technologie a parní zařízení, firma Bouygues Construction vedla samotnou výstavbu.

Po uložení kupole začali svářeči pracovat na vzduchotěsné pečeti mezi tímto dómem a ocelovými nosníky zdí budovy. Svár poté bude zakryt 7000 tunami betonu. Mezitím, v příštích několika měsících, budou instalovány velké součásti celého jaderného systému pro výrobu páry, tedy vlastní reaktorová nádoba, parogenerátory a kompenzátory objemu.

Výstavba jednotky o výkonu 1650 MWe začala nedaleko dvou starších tlakovodních reaktorů v této části Normandie v prosinci 2007. Reaktor měl začít pracovat už v letošním roce, ale kvůli různým technickým problémům se tak stane až v roce 2016.

Pokročilý tlakovodní reaktor typu EPR se staví také ve Finsku (Olkiluoto 3) a v Číně (Taishan 1 a 2). Olkiluoto je ve výstavbě dokonce už od roku 2005, ale kvůli různým problémům má být spuštěno také až v roce 2016. Na rozdíl od pilotních evropských projektů se Číně daří postupovat podle plánu, Taishan 1, jehož stavba začala v roce 2009, tedy zřejmě bude úplně dokončen už v říjnu a Taishan 2 ve stejnou dobu příští rok.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..