Dokončené stěny a střecha krytu čtvrtého bloku výrazně kontrastuje s budovou poškozenou výbuchem vodíku. Stav k 20. červenci 2013. (Zdroj: Tepco.co.jp)
Dokončené stěny a střecha krytu čtvrtého bloku výrazně kontrastuje s budovou poškozenou výbuchem vodíku. Stav k 20. červenci 2013. (Zdroj: Tepco.co.jp)

Byly dokončeny stavební práce na krytu nad budovou čtvrtého bloku fukušimské jaderné elektrárny. Tím byl dosažen důležitý milník, protože je možné začít s montáží zařízení pro vyzvednutí použitého paliva z meziskladovacího bazénu, což je jeden z nejdůležitějších kroků při odstraňování následků fukušimské havárie.

Stavba konstrukce krytu byla zahájena začátkem ledna tohoto roku a podařilo se ji dokončit koncem května. Montáž krycích panelů stěn a střechy nové budovy trvala od začátku dubna do 20. července.

Nyní bude probíhat instalace zařízení, která budou zajišťovat nejen manipulaci s použitým palivem, ale i ventilaci a filtraci během přemisťování použitého paliva z bazénu do kontejnerů pro převoz do centrálního fukušimského skladu použitého jaderné paliva. Stropní jeřáby už byly dopraveny dovnitř budovy a probíhá jejich montáž.

Během zemětřesení a cunami z 11. března 2011 byl čtvrtý blok odstaven kvůli údržbě, při níž bylo v meziskladovacím bazénu umístěném v horní části budovy uloženo kromě použitého paliva i palivo připravené pro další provozní období. Tato fakta znamenala, že v případě čtvrtého bloku nehrozila havárie reaktoru a veškeré riziko se soustředilo do možnosti přehřátí bazénu. Situace se stala velice vážnou, když exploze vodíku, který sem pronikl ventilací sdílenou se třetím blokem, poškodila střechu a stěny budovy čtvrtého bloky.

Před začátkem konstrukce krytu čtvrtého bloku zajistil provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco), poškozenou budovu dodatečnými podpěrami a ocelovým krytem bazénu s použitým jaderným palivem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..