Japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu, Tošimicu Motegi, při jednání s vietnamským premiérem Nquyen Tan Dungem. (Zdroj: Meti.go.jp)
Japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu, Tošimicu Motegi, při jednání s vietnamským premiérem Nquyen Tan Dungem. (Zdroj: Meti.go.jp)

Setkání japonského ministra s vietnamskými představiteli vlády bylo ve znamená upevnění spolupráce v jaderné energetice. Vietnam v současné době zvažuje nabídky z tradičních jaderných zemí, které by mu pomohly zavést výrobu elektřiny pomocí jádra.

Japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu (Ministry of Economy, Trade and Industry – METI), Tošimicu Motegi, strávil tři dny ve Vietnamu jednáním s tamním premiérem Nquyen Tan Dungem a ministry zodpovědnými za vědu, techniku, přírodní zdroje a životní prostředí. Jaderná energetika byla pouze jedním z mnoha témat týkajících se infrastruktury, v nichž se pan Motegi snažil získat pro Japonsko nové zakázky, dalšími tématy byly například přístavy, letiště a letadla.

Obě země již v minulosti uzavřely dohodu, podle níž má být v lokalitě Vinh Hai v provincii Ninh Thuan postavena jaderná elektrárna. Na tuto dohodu z října 2010 neměly vliv ani události ve Fukušimě z března 2011 a zůstává tak stále „ve hře“.

Na japonské straně se projektem zabývá konsorcium JINED skládající se z ministerstva METI, devíti společností vedených společnostmi Chubu, Kansai Electric Power Company a Tokyo Electric Power Company a tří výrobců, kterými jsou Mitsibishi Heavy Industries, Toshiba a Hitachi. Součástí nabídky je i financování a pojištění až do výše 85% z celkových nákladů projektu ve Vinh Hai, který by mohl zahrnovat až čtyři velké reaktory.

Pánové Motegi a Nguyen souhlasili s urychlením spolupráce při specifikaci projektu, což by byl významný krok vstříc nové smlouvě. Studie realizovatelnosti projektu již byla dokončena konsorciem JINED a bude zveřejněna v polovině tohoto měsíce, uvedlo vietnamské ministerstvo vědy a techniky. Součástí balíčků nabídek bylo i to, že Japonsko podpoří vietnamské ministerstvo při tvorbě regulačního úřadu a poskytne školení v radiační bezpečnosti a jaderném právu.

Nezávisle projednává Vietnam i ruskou nabídku na čtyři bloky typu VVER-1000, které by vznikly v lokalitě Phuoc Dinh taktéž v provincii Ninh Thuan. Zatím nebyla stanovena žádná pevná data ani pro jeden projekt, ale předpokládá se, že budou probíhat paralelně a všechny bloky budou uvedeny do provozu koncem dvacátých let tohoto století.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..