V současné době probíhá vyšetřování příčiny pozorování páry stoupající z pátého podlaží poškozeného bloku číslo 3 v elektrárně Fukušima Dajiči. Nejpravděpodobnějším zdrojem je dešťová voda, která vtéká do budovy.

Pára se objevila ve čtvrtek ráno, monitorovací systémy, které mají za úkol sledovat změny teploty a tlaku v v reaktorové nádobě neboli nádobě primárního kontejnmentu ale nezaznamenaly žádné odchylky. Systém, který udržuje ochrannou dusíkovou atmosféru, také nehlásil poruchu a ani chladicí systém reaktoru i bazénu na vyjmuté palivo se nezdál být poškozen. Zvýšené hodnoty radiace naštěstí také nebyly zaznamenány.

Vlastník elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) uvedla, že ani následná měření neukázala změnu parametrů.  Mluvčí Tepco také uvedl očekávanou příčinu: „Myslíme si, že tento jev způsobila dešťová voda pronikající krytem válce reaktoru, tato voda je následně ohřívána zbytkovým teplem ve vrchní části vnitřního kontejnmentu.“

Pracovník elektrárny nahlásil „obláčky plynu připomínajícího páru“, které pozoroval pomocí dálkově ovládaného kamerového systému původně používaného k průzkumu při odklízení trosek. Pára zřejmě vychází z centrální části pátého podlaží, z oblasti nedaleko bazénu, kde byl ukládán generátor suché páry a separátor vlhkosti během prací na údržbě reaktoru a výměně paliva. Tato nádrž je oddělena od bazénu pro vyhořelé palivo, ten je na druhé straně budovy.

Tepco plánuje dále monitorovat podmínky a přesně určit příčinu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..