Pohled na jadernou elektrárnu Garoña. (Zdroj: Nuclenor.org)
Pohled na jadernou elektrárnu Garoña. (Zdroj: Nuclenor.org)

Španělská jaderná elektrárna Garoña byla o víkendu oficiálně uzavřena, čímž skončilo čtyřleté období nejistoty o jejím osudu.

Jediný blok této jaderné elektrárny je varného typu a má výkon 446 MWe. Byl spuštěn v roce 1971 a po několika technických modernizacích by byl schopný pracovat do roku 2019, ale čtyři roky zpátky dala španělská vláda tomuto bloku povolení k provozu pouze do 5. července 2013.

I přes změnu ve španělské vládě nežádal provozovatel této elektrárny, společnost Nuclenor, o prodloužení povolení k provozu a raději čekal na to, jak bude vypadat reforma španělského energetického sektoru, kterou nastínil nový ministr. Jednou z vyhlídek byl nový daňový režim zahrnující nové poplatky za výrobu elektřiny a použité jaderné palivo, které by elektrárnu Garoña stály každý rok asi 150 milionů euro (přibližně 3,9 miliardy Kč), což představuje 30% ze zisku této elektrárny. Spojíme-li si to s částkou 120 milionů euro (asi 3,1 miliardy Kč) potřebné na modernizaci pro získání licence do roku 2019, je to příliš mnoho.

Reaktor byl odstavený od půlky prosince 2012, aby se provozovatel vyhnul zpětnému napočítání poplatků, kterým by podléhal, pokud by byl prvního ledna v provozu. Společnost Nuclenor hrála o čas a věřila, že se změní politická situace, a proto žádala vládu, aby nechala reaktor nečinný ještě po dobu jednoho roku navíc. Nakonec to skončilo totálním neúspěchem, 5. července elektrárna oficiálně zastavila výrobu a nyní je připravována k vyřazení z provozu.

Ztrátu elektrárny Garoña ponese těžce především její domovská provincie Burgos, v níž tvořila podle společnosti Nuclenor 1500 pracovních míst a přispívala každý rok 280 miliony euro (přibližně 9,4 miliard Kč) k hospodářství. Během let 2009 až 2012 vynaložila společnost 50 milionů euro (1,3 miliardy Kč) na podporu dalšího provozu elektrárny.

Protože Garoña byla nejmenší a nejstarší španělskou jadernou elektrárnou, znamenalo její vyřazení z provozu ztrátu pouhých 6% španělského objemu výroby elektřiny pomocí jádra. Osm dalších reaktorů pokračuje dále ve výrobě a má dohromady instalovaný výkon 7002 MWe. Zajímavé na Garoñě ale byl její kapacitní faktor, který během posledních pěti provozu dosahoval úctyhodných 93%. Španělsko při jejím nahrazení fosilními palivy bude muset vypustit do ovzduší 10 až 18 milionů tun emisí CO2.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..