Jiří Just. (Zdroj: Aktualne.cz)
Jiří Just. (Zdroj: Aktualne.cz)

Finská společnost Fennovoima se rozhodla přizvat ruskou státní korporaci Rosatom na stavbu nové jaderné elektrárny Hanhikivi-1.

Třetí finská jaderná elektrárna bude mít reaktor z Ruska. Začátkem července finská společnost Fennovoima a Rusatom Overseas, dceřiná firma korporace Rosatom, podepsaly předběžnou dohodu o vypracování projektu nové jaderné elektrárny Hanhikivi-1. Partneři plánují, že kontrakt bude podepsán do konce letošního roku.

Finové dali přednost Rusatom Overseas před francouzskou společností Areva a japonskou Toshibou. S oběma korporacemi jednala Fennovoima od února letošního roku. Jednání však nebyla úspěšná a v dubnu byla finskou stranou oslovena ruská korporace.

Nová finská elektrárna, která vyroste nedaleko města Pyhäjoki na severu země, by měla získat reaktor o výkonu 1200 megawattů. Jak uvádí společnost Rosatom bude se jednat o vodo-vodní energetický reaktor projektu AES-2006 nové generace, který byl mimo jiné nabídnut také v rámci tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

 

Zbytečné obavy

Jak uvedl analytik moskevského Carnegie centra Pjotr Topyčkanov, o tuto spolupráci má Rosatom velký zájem a je celkově výhodná pro ruský průmysl. Upozorňuje však na problém, na který ruská korporace může narazit.

„Finsko, jako člen Evropské unie, bude pod určitým tlakem ostatních členských států EU, kteří přehodnocují roli jaderné energetiky ve své energetice. Například Německo už schválilo rozhodnutí o uzavření jaderných elektráren na svém území. Proto nový projekt v oblasti jaderné energetiky na finském území vyvolá silnou opozici v samotném Finsku a v Evropě celkově. To je nutné vzít na vědomí,“ uvedl Topyčkanov pro rozhlasovou stanici Golos Rossii.

Přestože se bude jednat o první stavbu jaderné elektrárny v Evropě po havárii na japonské Fukušimě, korporace Rosatom jakékoliv bezpečnostní problémy vylučuje. Jak stojí v prohlášení ruské společnosti, projekt AES-2006 odpovídá všem normám Mezinárodní agentury pro atomovou energii i Evropské unie. Současně v rámci licencování bude adaptován na finské bezpečnostní požadavky.

Stavba elektrárny Hanhikivi-1 by měla začít v roce 2015. Podle současných odhadů by projekt měl stát čtyři až šest miliard eur (okolo 155 miliard korun).

Kromě tendru na dodávku reaktoru plánuje Rusatom Overseas investovat do společnosti Fennovoima. Loni na podzim ohlásila odchod z finského projektu německá korporace E.ON, vlastnící jeho 34% podíl. A právě dceřiná společnost Rosatomu projevila o německý balík akcií zájem.

Fennovoima byla založena v roce 2007. Její většinový podíl drží korporace Voimaosakeyhtiö SF, jež je sama vlastněna 69 finskými regionálními a místními energetickými společnostmi.

 

Třetí v řadě

Hanhikivi-1 bude třetí jaderná elektrárna ve Finsku. Nikoliv však první, která používá ruský jaderný reaktor. V druhé polovině 70. let byla spuštěna jaderná elektrárna Loviisa, ležící asi 100 kilometrů východně od finského hlavního města Helsinky. Elektrárna používá dva bloky se sovětskými reaktory VVER-440/213 o výkonu 440 megawattů. Na začátku nového tisíciletí došlo k modernizaci elektrárny a výkon reaktorů byl zvýšen na 488 megawattů.

Finsko je přitom bezmála jediná země Evropské unie, která zažívá boom jaderné energetiky. Podle nedávné studie Mezinárodní energetické agentury (IEA) do roku 2020 podíl jaderné energetiky v energetické bilanci země může přesáhnout 20 procent. O pět let později přitom může dosáhnout až 60 procent.

Podle hodnocení IEA se Finsku podařilo vytvořit diverzifikovanou energetiku, ve které přibližně stejnou roli hrají obnovitelné, jaderné a uhlovodíkové zdroje. Přitom severská země se může pochlubit nejnižší úrovní využití nerostných paliv v rámci Evropské unie, která se v budoucnu bude i nadále snižovat. Mimo jiné převážně ve prospěch růstu jaderné energetiky.

 

Vstříc novým trhům

Finsko není jedinou zemí, kam plánuje Rosatom v příštích letech expandovat. Postfukušimský syndrom ruskou korporaci o zakázky nepřipravil. Naopak. Otevírají se před ní nové trhy.

Kromě v posledních letech podepsaných kontraktů na stavbu jaderných elektráren v Bangladéši, Vietnamu, Turecku nebo Bělorusku, Rosatom rovněž dodá nové bloky čínské elektrárně Tianwan a jaderné elektrárně Metsamor v Arménii.

Jak nedávno uvedl Džomart Alijev, generální ředitel Rusatom Overseas, společnost plánuje rozšířit pole své působnosti v nových perspektivních regionech: Africe, Asii a Jižní Americe.

Na černém kontinentu ruská korporace projevila zájem o prohloubení spolupráce s Jihoafrickou republikou, která v blízkém době plánuje postavit 8 nových bloků o celkovém výkonu 9,6 GW.

Asie, jak uvedl Alijev pro Vestnik Atomproma, společnost láká jako region, který vévodí světovému žebříčku růstu spotřeby elektrické energie. Podle jeho slov se předpokládá, že zde dojde ke zvýšení počtu jaderných bloků a elektráren. Nedávno proto dceřiná firma korporace Rosatom otevřela svou marketingovou kancelář v Singapuru.

Rosatom rovněž usiluje o stavbu jaderné elektrárny v Brazílii. Ta se do roku 2030 chystá postavit 4 až 8 elektráren. Brazilští politici už projevili zájem o ruské technologie.

 

Jiří Just, Aktualne.cz pro Atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..