Pohled na jadernou elektrárnu Ohi, v popředí stojí třetí a čtvrtý blok, což jsou jediné dva bloky, které po fukušimské havárii zůstaly v provozu. (Zdroj: Guardian.co.uk)
Pohled na jadernou elektrárnu Ohi, v popředí stojí třetí a čtvrtý blok, což jsou jediné dva bloky, které po fukušimské havárii zůstaly v provozu. (Zdroj: Guardian.co.uk)

Čtyři japonské společnosti podaly žádosti japonskému regulačnímu úřadu o povolení ke spuštění deseti bloků z celkových 48 uzavřených japonských bloků. Společnost Tepco není mezi nimi.

Tyto společnosti čekaly s podáním žádostí, až vejdou v platnost předpisy nového japonského regulačního úřadu Nuclear Regulatory Authority (NRA). Žádosti se týkají následujících bloků odstavených po havárii ve Fukušimě z března 2011: Takahama 3, 4 a Ohi 3, 4 společnosti Kansai Electric Power Company, Tomari 1, 2, 3 společnosti Hokkaido Electric Power Company, Ikata 3 společnosti Shikoku Electric Power Company a Sendai 1, 2 společnosti Kyushu Electric Power Company. Očekává se, že 12. července podá poslední jmenovaná společnost žádost i pro bloky Genkai 3 a 4.

Po havárii ve Fukušimské elektrárně provozované společností Tepco bylo uzavřeno 48 z celkových 50 japonských jaderných bloků. Třetí a čtvrtý blok elektrárny Ohi provozované společností Kansai Electric Power Company zůstaly v provozu, aby pomohly naplnit spotřebu elektřiny v regionu Kansai. Tyto dva bloky zůstanou v provozu až do září, kdy podstoupí pravidelnou odstávku kvůli údržbě.

Nový regulační úřad požaduje, aby provozovatelé jaderných elektráren prokázali, že jejich elektrárny jsou připravené i na mimořádné události srovnatelné s přírodní katastrofou z roku 2011.

Jedinou ze tří jaderných elektráren společnosti Tepco, která nebyla v březnu 2011 postižena zemětřesením a cunami, byla Kashiwazaki-Kariwa se sedmi bloky. Společnost 2. července uvedla, že bude žádat o povolení ke spuštění šestého a sedmého bloku, jen co nové předpisy získají konečnou podobu. Ovšem 5. července nezískala během jednání s místními úřady jejich podporu, takže se rozhodla, že rozhodnutí odloží.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..